reklam
reklam
DOLAR 32,2053 % -0.22
EURO 35,1156 % -0.22
STERLIN 41,0337 % -0.05
FRANG 35,4067 % -0.62
ALTIN 2.500,70 % 1,40
BITCOIN 66.299,99 -0.912

Akdeniz Belediyesi 3. Uluslararası Fotoğraf Yarışması’nda ödüller sahiplerini buldu

Yayınlanma Tarihi :
Akdeniz Belediyesi 3. Uluslararası Fotoğraf Yarışması’nda ödüller sahiplerini buldu
reklam

Mersin’in merkez ilçe Akdeniz Belediyesinin, ’Dünyanın fotoğrafı Akdeniz’de’ çağrısıyla organize ettiği, 70 farklı ülkeden bini aşkın amatör ve profesyonel fotoğraf sanatçısının birbirinden çarpıcı ve etkileyici 9 bin 490 eseriyle katıldığı ’3. Uluslararası Fotoğraf Yarışması’ ödül töreni ve dereceye giren 55 fotoğraftan oluşan sergisi törenle gerçekleştirildi.
Mersin Kültür Merkezindeki törende konuşan fotoğraf sanatçısı Hulki Muradi, “İlklerin başkenti Akdeniz, sosyal düşünen ve kültüre önem veren bir belediye ile çalışıyoruz ki, bu da bize büyük bir mutluluk ve destek verdi. Dünyanın 70 farklı ülkesinden bini aşkın fotoğrafçının 10 bin fotoğrafı buluştu. Çin’den Nepal’e, Yunanistan’dan Irak ve İran’a yüzlerce fotoğraf sanatçısı yarışmamıza katıldı, Mersin ve Akdeniz’i dünya platformuna taşıdı” dedi. Yarışmanın kapanışını 29 Ekim’de yaptıklarını hatırlatan Muradi, “Cumhuriyetin 100’üncü yılını kutladığımız bu yıl çok önemliydi. Barış ve dostluk köprüleri sanatla atılıyor. Desteği yanımızda gördükçe motive olup cesaret duyuyoruz. Yarışmaya katılan herkesi tebrik ediyor, destek verenlere teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“Mersin’de birçok ilke ve yeniliğe imza attık”
Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak da Mersin’de birçok ilke imza attıklarını ve bu yarışmanın da o ilklerden biri olduğunu söyledi. Gültak, geçen yılsonu 4’üncüsü düzenlenen Geleneksel Karaduvar Balık Festivali, yine Mersin’de ilk kez organize edilen Uluslararası Akdeniz Su Sporları Festivalini hatırlatarak, “Benim de mezunu olduğum ve uzun yıllar kendi haline terk edilen Çankaya İlkokulunu yenilemek için çok yakın bir zamanda ihaleye çıkıyoruz. Akdeniz’de ilk kez etüt merkezini de biz açtık. Gençlere yönelik eğitim projelerini ilk kez biz başlattık. Türkiye’de ilk kez, kanser hastalarını tedavi gördükleri hastanelere ulaştırmak için onkobüs projesini hayata kattık. Mersin, Akdeniz ve hatta Türkiye çapında bunun gibi birçok ilki yaptık” ifadelerini kullandı.
“Akdeniz’e fokuslandık”
Kendisinin de bir fotoğraf meraklısı olduğunu kaydeden Başkan Gültak, yarışmayı bu yıl uluslararası arenaya taşıdıklarını anlattı. Yarışmaya katılan tüm fotoğraf sanatçılarına teşekkür eden Gültak, “İşi, çok daha profesyonel, elit ve çok daha ses getirici bir hale getirdik. Farklı ülkelerden binlerce kişinin katıldığı, amacı Akdeniz olan, Akdeniz’deki hayatı ve Akdeniz’i farklı yönleriyle anlatan fotoğraflar. Fokuslandığımız alan orasıydı. Birbirinden değerli jüri üyelerimiz binlerce fotoğrafı değerlendirdi. Bugün de yarışmamızın ödül töreni ve bu fotoğraflardan 55 tanesinin yer aldığı özel bir sergimizi açacağız” şeklinde konuştu.

“Çamlıbel Su Sporları Merkezini Mersin’e kazandıracağız”
Sözlerini, “Şu anda belediye başkanıyım ama aynı zamanda aday adayıyım” diyerek sürdüren Başkan Gültak, “Partim tensip buyurur bize verirse bu görevi, önümüzdeki dönem yapacağımız işlerden en önemlisi Çamlıbel Su Sporları Merkezini bitirmek. Proje ihale aşamasına geldi, Cumhurbaşkanımız imzaladı, yap-işlet-devret modeli ile yakında ihaleye çıkacak. Böylelikle yelken ve deniz sporlarının yapılacağı bir merkezimiz olacak. Bunlar hep ilk. Çamlıbel de o kötü talihini kıracak. Bütün bunları bir araya getirdiğinizde Mersin ve Akdeniz’in marka değeri artıyor” dedi.

“Gökteki bir yıldız gibi olan Akdeniz’i daha da parlatacağız”
Yine 2 katlı ve 7 odalı tarihi bir Mersin evinin baştan sona restore edilerek Akdeniz’e kazandırılan İz Bırakanlar Müzesi ile Akdeniz Sanat Galerisine dönüştürülen tarihi Muhakemat Binasını hatırlatan Gültak, şöyle devam etti; "Akdeniz artık kültürle, sanatla, sporla ve eğitimdeki başarılarıyla anılan biri ilçe haline geldi. Akdeniz’de artık barış, kardeşlik ve huzur var. Mersin’de YKS ve LGS bölge birincileri artık Akdeniz’den, Çay Mahallesi’nden çıkıyor. İşte bu bizim gençlere, kadınlara, eğitime, sanata, spora ne kadar önem verdiğimizin meyveleri. Akdeniz artık farklı olacak. Çünkü Akdeniz başından bu yana farklı, dünyanın en önemli limanlarından biri burada. Siz gözünüzü ne kadar kapatırsanız kapatın, gökteki yıldızlar kadar parlayan bir ilçemiz var. İnşallah bu yıldızı da daha da parlatacağız.”
Konuşmaların ardından tören, plaket ve ödüllerin takdimi ile yarışmaya katılan yerli ve yabancı fotoğraf sanatçılarının duygularını paylaştığı video gösterimi ile devam etti.

Fotoğraf yarışması hakkında
Akdeniz Belediyesinin ’Dünyanın fotoğrafı Akdeniz’de’ mottosuyla organize ettiği, Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu (TFSF), Uluslararası Fotoğraf Sanatı Federasyonu (FIAP), Uluslararası Sanat Fotoğrafçıları Derneği (IAAP) ve Camera Obscura Socıety onaylı 3’üncü uluslararası fotoğraf yarışması 3 farklı kategoride gerçekleşti. 70 farklı ülkeden bin 21 profesyonel veya amatör fotoğrafçı yarışmaya, "1’inci Serbest Renkli”, 2’nci “Serbest Siyah-Beyaz” ve 3’üncü olarak da “Kıyılarda Yaşam ve Akdeniz ile Mersin Hayatı” kategorilerinde eser gönderdi. Yarışmada her kategoriden 4 fotoğrafçı 1’inci olurken, toplamda 12 fotoğrafçı, FIAP-TFSF-IAAP-Camera Obscura Altın Madalya ve 100’er dolar ödül aldı.
İHA

Haber/Kaynak: Sınırkent