reklam
reklam
DOLAR 32,2399 % 0.06
EURO 34,9889 % 0.41
STERLIN 41,1027 % 0.17
FRANG 35,6226 % 0.95
ALTIN 2.431,26 % 0,40
BITCOIN 68.124,01 0.547

Akılcı İlaç Kullanımı Eğitimleri Devam Ediyor.

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :
Akılcı İlaç Kullanımı Eğitimleri Devam Ediyor.
reklam

Geçtiğimiz gün Babaeski Devlet Hastanesi’nde “Akut tonsillofaranjit ve grup A streptekoklar tanı ve tedavi yaklaşımı” eğitimi verildi.

Babaeski Devlet Hastanesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen eğitim seminerine Babaeski aile hekimleri ve hastane hekimleri katıldı. Uzman Doktor Birol Tok katılımcılara “Akut tonsillofaranjit ve grup A streptekoklar tanı ve tedavi yaklaşımı” konularında eğitim verdi.

Konuyla ilgili Babaeski Devlet Hastanesinden yapılan açıklamada “Sağlık Bakanlığı’nın 20.01.2017 tarihi itibari ile hizmete sunduğu hızlı antijen testi ile hastalarda antibiyotik gerekip gerekmediği dakikalar içinde sonuçlanacak ve gerekli hastaya, gereken ilaçlar yazılacak. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yanlış ve gereksiz ilaç kullanımı halk sağlığını etkileyen ciddi bir sorundur. Akılcı olmayan ilaç kullanımı hastaların tedaviye uyumunun azalmasına, ilaç etkileşimlerine, bazı ilaçlara karşı direnç gelişmesine, hastalıkların tekrarlamasına ya da uzamasına, ilaçların olumsuz etkilerinin görülme sıklığının artmasına, tedavi maliyetlerinin artmasına neden olur. Siz değerli vatandaşlarımıza tavsiyemiz,  hekiminize danışmadan asla ilaç kullanmayınız. Size hekim tarafından verilen ilaçları kullanım şekline ve dozuna uygun şekilde kullanınız. İlaç tedavinizi ben iyileştim diyerek yarıda kesmeyin size tavsiye edilen süre kadar kullanmaya devam ediniz. Hekiminize giderken kullandığınız ilaçları ve önceki tedavi bilgilerinizi yanınızda bulundurun. Hekiminizin bilgisi olmadan başka ilaçlara veya tedavi seçeneklerine başvurmayın” denildi. 

 

Haber/Kaynak: Sınırkent