reklam
reklam
DOLAR 32,2804 % 0.19
EURO 35,0150 % 0.48
STERLIN 41,1011 % 0.19
FRANG 35,5841 % 0.84
ALTIN 2.426,32 % 0,20
BITCOIN 68.020,59 0.237

Başkanlık Sistemi Muhtarlara Anlatıldı.

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :
Başkanlık Sistemi Muhtarlara Anlatıldı.
reklam

Cumhuriyet Halk Partisi Kırklareli İl Başkanlığı geçtiğimiz gün Kırklareli genelinde görev yapan muhtarları bilgilendirmek amacıyla sabah kahvaltısı organizasyonu düzenledi.

Düzenlenen kahvaltı organizasyonuna katılan Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi Üyesi Avukat Tuğba Ütebay katılımcıları anayasa değişikliği, başkanlık sistemi ve referandum süreci hakkında bilgilendirdi. Gerçekleştirilen toplantıya CHP Kırklareli Milletvekilleri Vecdi Gündoğdu, Türabi Kayan, CHP Kırklareli İl Başkanı Ünal Başkur, Merkez İlçe Başkanı Gürcan Gültekin, çok sayıda muhtar ve basın mensupları katıldı.

“Önümüzdeki Süreç Partiler Üstü Bir Meseledir”

Gerçekleştirilen toplantıda sunum yapan Tuğba Ütebay “Önümüzde çok önemli bir süreç var. Bu süreç sadece bizim değil, ülkemizin geleceğini belirleyecek. Çocuklarımızın, torunlarımızın nasıl bir ülkede yaşayacağını belirleyecek. Biz bu nedenle bu meseleyi partiler üstü olarak değerlendiriyoruz. Ak Parti ve MHP tarafından hazırlanan anayasa değişikliği metnine baktığımızda Mussolini ve Hitler döneminde yapılan diktatörlük anayasaları ile ne kadar çok benzediğini görüyoruz. Başımıza gelecekleri anlamak için yaşamamız gerekmiyor. Önümüzde örnekler var, onları inceleyelim. Geçtiğimiz gün Başkanlık sistemi ile yönetilen Gambiya ülkesinde neler oldu? Gambiya’nın ülke başkanı seçimi kaybetti. Seçimi kaybetmesinin ardından hemen OHAL ilan etti. Ülkenin kasasını boşaltıp, kayıplara karıştı. Bu ve bunun gibi çok sayıda acı örnek karşımızda duruyor. Böyle bir durumda, seçim bizlerin elindeyken bu değişikliğe hayır demeliyiz.”

“İlk 3 Madde Kırmızı Çizgimizdir”

Ütebay konuşmasının devamında “Türkiye Cumhuriyeti Devleti bizim evimizdir. Bu evin temelini, çatısını ve kirişlerini anayasa oluşturur. Temeli sağlam olmayan, kirişleri sağlam olmayan bir ev çökmeye mahkumdur. Aynı şekilde anayasa herkesi altına alan bir çatı görevi görmektedir. Bu anayasa değişikliği ile ülkemiz çöküş sürecine girecek ve ayrışmalar doğuracaktır. Her şeyden önce ilk üç madde hakkında dahi açıklamalar yapılıyor. Ak Parti Milletvekilleri kürsüden ilk 3 maddenin tartışılmaya açık olduğunu ifade ediyorlar. Bunlar korkunç söylemlerdir. Trakya insanı başta olmak üzere Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin duyarlı vatandaşları bu değişikliğe ve Ak Parti’ye gereken cevabı sandıkta verecektir.”

“OHAL Sürecinde Anayasa Yapılmaz”

Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Milletvekilleri tarafından hukukun katledildiğini ifade eden Ütebay “OHAL süresinde anayasa yapılmaz. Bu kanunlara ve mantığa aykırıdır. Asıl amaçlarını gizliyorlar. Çünkü asıl korktukları sizlersiniz, Türkiye Cumhuriyeti Devleti halkından korkuyorlar. Milletvekili sayısını 600’e çıkartarak ve seçilme yaşını 18’e indirerek şirin gözükmeye çalışıyorlar. Bu değişikliğin şekere bandırılmış zehirden bir farkı yoktur. Bunların tek niyeti; Ülkeyi diktatörlük sistemine geçirmektir. Ülkenin rejimini değiştirmektir. Cumhurbaşkanlığı ve TBMM seçimlerini aynı gün yapmak insanlarımıza ‘Sen 5 yılda bir gel, oy ver. Gerisine karışma’ demektir. Denetimsizliği sağlamaktır. Egemenlik; Kayıtsız ve şartsız milletindir. Egemenliği milletimizin elinden alıp, Cumhurbaşkanının iki dudağı arasına hapsetmek istiyorlar. İzin vermeyeceğiz, izin vermemeliyiz”

“Partili Cumhurbaşkanı Ülkeyi Böler”

Başkanlık sistemi ile yapılan anayasaların en fazla 20 yıl ömrü olduğunu ifade eden Ütebay konuşmasının devamında “Teröre karşı el ele mücadele etmeliyiz. Çok sesli ve bir arada yaşamak istiyorsak bu değişikliğe mutlaka hayır demeliyiz. Bugüne kadar bölünen bütün ülkelere göz atalım. Parlamenter sistem ile yönetilip, bölünen hiçbir ülke yok. Başkanlık sistemi ile bölünen ülke sayısı ise bir hayli fazla. Başkanlık sistemi ile yapılan anayasaların ömrü en fazla 20 yıl oluyor. Çünkü her gelen başkan kendi diktatörlüğünü pekiştirmek için istediği gibi değişiklik yapıyor. İstikrar bunun neresinde? Cumhurbaşkanının istediği kadar bakan atayabileceği, istediği kadar Cumhurbaşkanı yardımcısı atayabileceği bir sisteme hangi mantıklı insan evet diyebilir? Milletin iradesi nerede kaldı? Atanan Cumhurbaşkanı yardımcıları ve bakanlar; Milletvekillerinden daha fazla yetkiye sahip olacak. ‘Milletin iradesi’ sözlerini bir kenara bıraksınlar. Bu insanları kandırmaktan vazgeçsinler” dedi.

“Taraflı Yargıdan Adalet Çıkmaz”

Yasama, Yürütme ve Yargı’nın bağımsız olmasının öneminden bahseden Ütebay “Bu üç unsur, birbirlerini denetleyebilmeleri adına bağımsız ve ayrı olmak zorundadırlar. Fakat yasamayı, yürütmeyi ve yargıyı tek bir kişinin iradesine teslim etmek, denetlenebilirliği ortadan kaldırır. Bu nedenle partili cumhurbaşkanlığı ülkeyi böler. Taraflı kararlar verilir. Türkiye’yi normal bir arsadan farklı kılıp ülke yapan şey; Bu topraklar üzerinde yaşayan insanların bir arada yaşama iradesidir. İnsanlar gelip geçicidir, baki olan devlettir. Bakın biz bu ülkede FETÖ olaylarını yaşadık. Bundan 20 yıl sonra gizli bir yapılanmanın Cumhurbaşkanı olmayacağının teminatını kim verebilir? Bu süreçte Cumhurbaşkanı yaverinin dahi Fetullahçı çıktığını gördük. Bize bunun teminatını kim verebilir? Bu ülkede yargıya güven testi yapıldı. Yargıya güvenen, bağımsızlığına inanan insan sayısı yok denecek kadar az. Yargı bağımsız olursa, siyaset yargıya dahil edilmezse yargıya güven olur. Taraflı yargıdan adalet çıkmaz. Bu nedenle partili cumhurbaşkanı ve partili mahkemelere hayır diyoruz” dedi.

“Bu Yetkiler İnsanı Firavun Yapar!”

Sandığa katılımın önemli olduğunu katılımcılara ifade eden Ütebay “Sandığa katılım son derece önemlidir. Herkes sandıkta kendi vicdanı doğrultusunda oy kullanmalıdır. Mensubu olduğu siyasi partinin ne dediğini bir kenara koymalı ve kendi geleceği için en doğru kararı vermelidir. Bu süreçte Ak Parti’nin karalama kampanyaları devam ediyor. CHP için asılsız ithamlarda bulunuyorlar. PKK terör örgütü ile biz mi görüştük? Ak Parti görüştü. Öcalan’a sayın demeyi ve PKK bayrağı açmayı biz mi yasal hale getirdik? Ak Parti getirdi. Bu günleri ne çabuk unuttular? Bu yetkiler insanı firavun yapar, Führer yapar! 2. Abdülhamit zamanında meclisi feshetme yetkisi aldı. Aldığı gibi de 30 yıl süreyle meclisi feshetti. Tarihte bu yetkiyi elinin tersiyle iten tek lider; Mustafa Kemal Atatürk’tür!” dedi.

“MHP Seçmeni ‘Hayır’ Diyecek”

Başkanlık sisteminin kabul edilmesiyle birlikte yatırımcıların Türkiye’yi tercih etmeyeceğini ve yoksullaşma yaşanacağını ifade eden Ütebay konuşmasının sonunda “Adalet yoksa istikrar olmaz. Yargı bağımsız olmazsa, sermaye oraya yatırım yapmaz. Diktatörün bir lafıyla hapse atılıp, mallarına el konulabilecek olan bir yatırımcı neden ülkemizi tercih etsin?  Başkanlık sistemi; Şekere bulanmış bir zehirdir. Fakirleşmeye hayır diyoruz. Sandıkta da hayır diyeceğiz. Bu süreçte yine seçmenlerimiz bizi sürece dahil olmamakla, öneri sunmamak ile eleştirdi. Biz bu sürece baştan karşıyız. Biz mevcut parlamenter sistemin güçlendirilmesinden yanayız. Milliyetçi Hareket Partisi’nin seçmeni yapılan araştırmalara göre %50,1 oranla hayır diyecek. HDP seçmeninin %70,4’ü hayır diyecek. CHP seçmeninin tamamı hayır diyecek. Biz bu işin millet tarafından engelleneceğine canı gönülden inanıyoruz” dedi.

Vekil Gündoğdu: “Bu Seçim; AKP, CHP ve MHP Adaylarının Yarıştığı Bir Seçim Değil”

Ütebay’ın yaptığı sunumun ardından konuşan CHP Kırklareli Milletvekili Vecdi Gündoğdu “Önümüzde çok farklı bir seçim var. Bu seçim; Ak Parti, CHP ve MHP adaylarının yarıştığı bir seçim değil. Kişiye özel anayasa yaptırarak diktatörlük rüyası kuranlara HAYIR diyoruz. Biz milyon dolarlık kıyafetlerinin üstüne kefen giyip ‘Kefenimizle geldik’ diyenlerden değiliz. Biz; Toprak altında yatan kefensizleri temsil edenleriz. Belediye seçimi, Milletvekili seçimi tekrar edilir. Bunların telafisi olur. Fakat bu anayasa değişikliği teklifinin tekrarı yok. Şapkayı önümüze koymalı ve vicdanımızın sesini dinlemeliyiz” dedi. 

 

Haber/Kaynak: Sınırkent