reklam
reklam
DOLAR 32,1905 % 0.09
EURO 34,9902 % 0
STERLIN 40,9728 % 0.05
FRANG 35,3424 % 0.1
ALTIN 2.499,22 % -0,16
BITCOIN 69.864,59 -1.705

Başkur “Halkımızın ‘Hayır’ Demesini İstiyoruz”

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :
Başkur “Halkımızın ‘Hayır’ Demesini İstiyoruz”
reklam

Cumhuriyet Halk Partisi Kırklareli İl Başkanı Ünal Başkur, CHP Babaeski İlçe Başkanlığı’nda yaptığı konuşmada “Türk milleti Ak Parti’ye gerekli cevabı sandıkta verecektir” dedi.

CHP Parti Meclisi Üyesi Fikri Sağlar’ın da katıldığı toplantıda konuşan Başkur “Türkiye’nin bu değişikliğe ihtiyacı yok. Değişikliğe sadece Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ihtiyacı var. Erdoğan yargının tamamını kontrol altına almayı ve yargılanamayacağı bir düzeni kurmak istiyor. Anayasa değişikliği paketinin altında yatan temel motivasyon budur. Burada toplumsal bir ihtiyaç da toplumsal bir uzlaşma da yok. Meclisteki çalışmaları siz de yakinen takip ettiniz. 12 günde geçen 18 maddelik bir paket var. Düşünün anayasanın en önemli 18 maddesini değiştiriyorsunuz veya o maddelere yenilerini ekliyorsunuz ve bunu tam 12 günde yapıyorsunuz. Oysaki anayasa değişikliklerinin her bir maddesi en az 1 yıl tartışılmak zorundadır.
Bir anayasa maddesini anayasaya eklediğinizde, birçok kanunun daha değişmesine vesile oluyorsunuz. 18 maddelik paket, anayasanın ve bağlı kanunların değişmesini de beraberinde getirecek. Toplumsal hayatımız bir anlamda altüst olacak. CHP, referandumu bir parti meselesi olarak görmüyor. O yüzden, parti değil memleket meselesi diyoruz. CHP, AKP iktidarının tersine toplumu kamplaştırmayan, kutuplaştırmayan, ötekileştirmeyen, birbirine düşman etmeyen, nefret ve kin tohumları ekmeyen bir dil ile güler yüzlü bir kampanya yapacak. Hayır’ı, kendimiz için değil memleketimiz için istediğimizi söyleyeceğiz. Getirmek istedikleri rejimin, tek adam yönetimi olduğunu ve toplumsal hayatımızı nasıl etkileyeceğini anlatacağız.
Bu yeni rejimde, Cumhurbaşkanı kalkıp bir gün Babaeski’deki taksi plakalarının tamamını keyfi bir şekilde iptal edebilir. Taksici esnafının gelip dertlerini anlatabilecekleri, haklarını arayabilecekleri bir mekanizma olmayacak. Şimdi, parlamentoya geliyorlar ama o zaman böyle bir imkanları olmayacak. 
Herhangi bir bakanlıkta yolsuzluk olduğunda bir bakan yolsuzluk yaptığında gelir parlamentoya hesap verir. Ama şimdi onu da kaldırıyorlar. Partiler gensoru veremeyeceği için bakanlar istedikleri gibi yolsuzluk yapacak. Çünkü kimse hesap soramayacak. Bu yüzden halkımızın Türkiyemiz için HAYIR demesini istiyoruz” dedi.

 

Haber/Kaynak: Sınırkent