reklam
reklam
DOLAR 32,1922 % 0.09
EURO 35,0015 % -0.03
STERLIN 40,9634 % 0.01
FRANG 35,3140 % 0.05
ALTIN 2.498,38 % -0,19
BITCOIN 69.725,25 -1.685

Cumhuriyet Ve Emek Cephesi “HAYIR” İçin Birleşiyor!

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :
Cumhuriyet Ve Emek Cephesi “HAYIR” İçin Birleşiyor!
reklam

Kristal-İş Genel Başkanı Bilal Çetintaş ve beraberindeki heyet CHP Kırklareli İl Başkanlığını ziyaret ederek Türkiye gündemini değerlendirdi.

Kristal İş Sendikası Genel Başkanı Bilal Çetintaş, Trakya Şube Başkanı Ufuk Yaratan ve Trakya Şube Sekreteri Serbülent Avcı CHP Kırklareli İl Başkanlığı binasına gelerek Türkiye ve bölge gündemi hakkında değerlendirmelerde bulundu. Başkan Çetintaş ve beraberindeki heyeti CHP Kırklareli İl Başkanı Ünal Başkur, CHP Merkez İlçe Başkanı Gürcan Gültekin ve partililer karşıladı.

“Varlık Fonu; Ülkemizi Yoksulluğa Mahkum Etmek İsteyen Zihniyetin Bir Operasyonudur”

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin köklü kurumlarının Varlık Fonu’na devredilmesinin ileride Türk Halkını nasıl bir sürecin beklediğinin en iyi özeti olduğunu ifade eden CHP Kırklareli İl Başkanı Ünal Başkur “BOTAŞ, TPAO, Ziraat Bankası, Posta ve Telgraf, BIST, Türksat, Eti Maden, Çay İşletmeleri ve Türk Telekom gibi çok önemli kurumlar Varlık Fonu adı altında kurulan bir şirkete devredildi. OHAL döneminde sandığa gidilmez. Ancak biz her şeye rağmen gideceğiz ve halkımızın o onurlu duruşu ile “HAYIR” çıkması için mücadele edeceğiz. Cumhuriyet cephesinde ve emek cephesinde ki bütün duyarlı vatandaşlarımız ile birlikte Cumhuriyeti ve Cumhuriyet’in kazanımlarını korumak için mücadele edeceğiz. OHAL kapsamında çıkartılan KHK’lara dayandırılarak oluşturulan Varlık Fonu’ndan bahsediyoruz. Özelleştirme İdaresi Birliklerinden esinlenerek hazırlanan bir projedir. OHAL döneminde şeffaf bir referandum gerçekleştirilmez. OHAL döneminde ülkemizin ve milletimizin geleceğini yakından ilgilendiren bu tarz kararlar alınamaz. Ziraat Bankası 1863’te Mithat Paşa tarafından kuruldu. Arkasından TPAO devredildi. Türksat gitti. Türksat övünüyoruz “Uzayda uydumuz var!” diyoruz. İstihbaratımız gitti, özel hayatımız gitti. Türksat çok stratejik bir alandır. Karadeniz de mücadele eden emekçiler tarafından yaratılan ÇAYKUR gitti. Bor ile ilgili Dünya’nın önemli bir rezervine sahibiz. Onu kullanacak, onu işleyecek olan kurum gitti. Bu operasyondur. Bu ülkemizin geleceğini ipotek altına alan siyasi güçlerin operasyonudur. Bu ülkemizi yoksulluğa mahkum etmek isteyen zihniyetin bir operasyonudur”

“Geriye; Umutlarımızdan Başka Bir Şey Kalmadı”

Ünal Başkur konuşmasının devamında “Türkiye’nin 150 yıllık bir Demokrasi mücadelesi var. Her şeyimizi aldılar. Geriye ne kaldı? Geriye; Umutlarımızdan başka bir şey kalmadı. Bu bir mirasyedi mantığıdır. Üretmeyen, değer katmayan, bir şey yaratmayan zihniyetin icraatlarıdır bu yapılanlar. Tek adamlık hırsı adına ülkemizin geleceğini ipotek altına alıyorlar. Tek adam sistemi ile birlikte o koltuğa oturan kişi, bu ülkenin başına her şeyi getirir. Bunu herkes için söylüyoruz. Kendi kendini denetleyen, parlamenter demokratik sistemin devamı önemlidir. Cumhuriyet, barış, demokrasi, çocuklarımız ve vatanımızın bölünmez bütünlüğü adına bunu savunmak zorundayız. Katılımcı demokrasiye ulaştığımız zaman terör ve yoksulluk gibi bütün sorunlarımızdan kalıcı olarak kurtuluruz. Daha çağdaş, modern ve insancıl bir ülke istiyorsak; Çoğulculuğu hayata geçirmeliyiz. 100 yıl önce saraydan alınıp ulusa verilen egemenliği, yeniden saraya vermek istiyorlar. Buna izin vermeyeceğiz. Biz Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne evet diyoruz. Biz Türkiye Büyük Muz Meclisi’ne hayır diyoruz. Bunu yaratmak istiyorlar. Bir muz meclisi yaratıyorlar. Tek adam ülkenin başına geçecek, seçilen 600 milletvekilinin hiçbir yetkisi olmayacak. İstenen, dayatılan sistem budur. Oyunuzu kahverengiden yana kullanın, bu karanlık geleceğe hayır diyin!” dedi.

Çetintaş: “Hayır Oyu Çıkacağını Düşünüyorum”

CHP Kırklareli İl Başkanı Ünal Başkur’un ardından söz alan Kristal İş Sendikası Genel Başkanı Bilal Çetintaş “Bu ziyaretimizin temel amacı referandum sürecini değerlendirmektir. Partili belediye başkanlarımızı ve il başkanlarımızı ziyaret ediyorum. İl Başkanımız Ünal Başkur’un şahsını ve siyasi mücadelesini yakından tanıyor ve takip ediyorum. Kendisi çok sevdiğim bir Cumhuriyetçidir. Kendisiyle hukukumuz çok önceye dayanır. Referandum sürecinde kendisini yalnız bırakmamak ve desteğimizi dile getirmek için bu ziyareti gerçekleştirme kararı aldık. Cumhuriyet ve emek cephesini tek bir çatı altında toplayıp, bu süreci en az zararla atlatabileceğimizi düşünüyorum. Varlık fonu ile alakalı konu, yarın nelerin yapılabileceğinin en iyi göstergesidir. Yapılan bu düzenleme ile ‘Ben zaten şimdiden başkanım, istediğimi alırım’ mesajı veriliyor. Yarınlarımız ciddi anlamda tehlike altındadır. Bunun adı sistem değişikliğidir. Bugüne kadar ne istedi de alamadı? Meclise ne dediyse oldu. Bunlar çok açık biliniyor. Kendisini güvence altına almak adına böyle bir işin içerisine giriştiler. Bu bir parti meselesi değildir. Bu Türkiye Cumhuriyeti’nin bundan sonra ki işleyişinin belli olacağı bir süreçtir. Başkanlık sisteminin hayata geçirilmesiyle, partilerin politika üretmesi imkânsız hale gelecek. Bu referandumda hayır oyu çıkacağını düşünüyorum.” dedi.

 

Haber/Kaynak: Sınırkent