reklam
reklam
DOLAR 32,5038 % 0.08
EURO 34,7826 % -0.12
STERLIN 40,2943 % -1.04
FRANG 35,7169 % 0.28
ALTIN 2.499,53 % 0,61
BITCOIN 2.128.668 1.036

Efes Tarlası Yaşam Köyü çocukları toprakla buluşturuyor

Efes Tarlası Yaşam Köyü’nde gerçekleştirilen “Tohumdan Sofraya, Sofradan Tohuma” projesi, çocukları toprakla buluşturarak önemli bir deneyim kazandırıyor. Proje kapsamında çocuklara sadece tarımı değil, aynı zamanda toprağın ve doğanın değerini …

Yayınlanma Tarihi :
Efes Tarlası Yaşam Köyü çocukları toprakla buluşturuyor
reklam

Efes Tarlası Yaşam Köyü’nde gerçekleştirilen “Tohumdan Sofraya, Sofradan Tohuma” projesi, çocukları toprakla buluşturarak önemli bir deneyim kazandırıyor. Proje kapsamında çocuklara sadece tarımı değil, aynı zamanda toprağın ve doğanın değerini anlamalarını sağlayarak gelecek nesiller için sürdürülebilir yaşam bilinci kazandırılıyor.

Çocuklara sürdürülebilir tarımın, atalık tohumun önemini uygulamalı olarak öğretmeyi amaçlayan “Tohumdan Sofraya, Sofradan Tohuma” projesi için Efes Tarlası Yaşam Köyü’ne gelen öğrenciler, burada toprağa dokunarak çalışmaları uygulamalı olarak izledi.

Efes Tarlası Yaşam Köyü’ne gelen ve yaz için topan patlıcan tohumlarını eken anaokulu öğrencileri, ayrıca geçtiğimiz kış ekilen turpların hasadını da yapmanın heyecanını yaşadı. Özel bir ortaokulu öğrencileri de köklendirilen kekikleri saksıya alarak, yazlık sebzelerin tohumlarını ekti. Öğrenciler ayrıca Efes Tarlası Yaşam Köyü’nde yer alan Köy Enstitüleri Anı Odası’nı ziyaret ederek, Cumhuriyet tarihinin en büyük eğitim seferberliği hakkında bilgi edindi.

“Tohumdan Sofraya, Sofradan Tohuma” Projesi kapsamında Selçuklu çocuklar geçtiğimiz yıl ektikleri tohumların hasadını yaparken yeni tohumlar ekerek üretimin yolculuğuna tanıklık etmeye devam ediyor.

Geçtiğimiz yıl projenin başlangıcında toprağa ektikleri tohumların hasadını yaparak emeklerinin meyvesini gören Selçuklu çocukların, bu yıl da yeni bir üretime tanıklık etmelerinin önemine dikkat çeken Efes Tarlası Yaşam Köyü Koordinatörü Ziraat Mühendisi Mustafa Kemal Özdalyan, toprakla doğrudan temas halinde olan çocukların yapılan bu çalışmadan keyif aldıklarını görmekten büyük mutluluk duyduklarını ifade etti.

Haber/Kaynak: IHA