reklam
reklam
DOLAR 32,8248 % 0.04
EURO 35,2439 % -0.18
STERLIN 41,7711 % -0.2
FRANG 36,7168 % -0.28
ALTIN 2.450,67 % -1,57
BITCOIN 64.327,83 0.862

FIFA Kokart Takma Töreni Yapıldı.

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :
FIFA Kokart Takma Töreni Yapıldı.
reklam

Türkiye Futbol Federasyonu geçtiğimiz günlerde 2017 Yılı FIFA Kokart Takma Töreni düzenledi. Düzenlenen kokart takma törenine Kırklareli Bölgesi hakemleri de katıldı.

Antalya'nın Belek ilçesindeki Calista Luxury Resort Otel'de düzenlenen, 2016-2017 Devre Arası Hakem Semineri'nde FIFA Kokart Takma Töreni düzenlendi. 2017 yılında FIFA kokartı taşıyacak 31 hakemimize kokartları, bu törende takdim edildi.

2017 Yılı FIFA Kokart Takma Töreni'ne TFF 1. Başkanvekili Servet Yardımcı, Kulüpler Birliği Başkanı Göksel Gümüşdağ, TFF Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Gökçek, TFF Genel Sekreteri Kadir Kardaş, MHK Başkanı Yusuf Namoğlu, Temsilciler Kurulu Başkanı Dr. Abdurrahman Arıcı, bazı kulüp başkan ve teknik direktörleri, MHK ve Temsilciler Kurulu üyeleri, hakemler ve temsilciler katıldı.

Törenden önce bir konuşma yapan TFF 1. Başkanvekili Servet Yardımcı, şunları ifade etti: ''TFF olarak hakemlerimize her zaman inandık ve dürüstlüklerinde hiçbir şüphemiz olmadı. Spor kamuoyunun hakemlerimizle ilgili eleştirileri oluyor. Biz de hakemlerimizin bazı hataları olduğuna inanıyoruz. Ama bu hataların arkasında hiçbir art niyet olmadığını bildiğimiz için içimiz rahat. Göreve geldiğimizden beri Başkan Demirören ve Yönetim Kurulu üyelerimiz ile birlikte birçok yeniliklere imza attık. Hakemlerimiz standardını da nasıl yükseltiriz diye uğraşlar veriyoruz her zaman. İlk başta 9 arkadaşımızla sözleşme imzalayarak profesyonel hakemliğin başlangıcını yaptık. Sonra da profesyonel hakem sayımızı 22'ye yükselttik.

Bazı yardımcı hakemlerimizle de profesyonel hakemlik konusunda yakın geçmişte sözleşme imzaladık. MHK eğitmenlerinin yanı sıra UEFA mentörleriyle de Riva'da sürekli olarak seminerler düzenledik. Bu seminerlerin sayısını arttırmaya kararlıyız. Video Yardımcı Hakem Sistemi ile ilgili olarak; geçtiğimiz yıl TFF Genel Sekreteri Kadir Kardaş ve MHK temsilcileri, Video Yardımcı Hakem Sistemi'nin denendiği Heracles Almelo-FC Utrecht Hollanda Ligi Play-Off Ligi maçını yerinde takip ederek, sistem ile ilgili inceleme yapmışlardır. Mayıs 2016'da hakemlerimizden Hüseyin Göçek ve Bülent Yıldırım, IFAB tarafından Hollanda'nın başkenti Amsterdam'da düzenlenen, Video Hakemlik Sistemi'nin ve bu sistemde kullanılacak ekipmanların hem teorik hem de uygulamalı olarak anlatıldığı 3 gün süren bir seminere Türkiye Futbol Federasyonu adına katılmışlar ve bu seminerde aldıkları bilgileri ilgililere aktarmışlardır Ayrıca; FIFA kokartlı hakemimiz Cüneyt Çakır da Eylül ayında katıldığı 2018 FIFA Dünya Kupası Aday Hakem Semineri'nde, Video Yardımcı Hakem Sistemi hakkında eğitim almış ve bu sistemle ilgili saha uygulamalarına katılmış, seminerde edindiği bilgi ve tecrübeleri de TFF ve MHK ile paylaşmıştır. Son olarak MHK Başkanı Yusuf Namoğlu ve MHK üyesi Murat Ilgaz İtalya Ligi'ndeki Juventus-Atalanta maçını izlemiş ve bu maçtaki VAR Sistemi'nin test uygulamasını gözlemlemiştir. Video Yardımcı Hakem Sistemi protokolünün yakında imzalanacağını buradan belirtmek istiyorum. Ligimizin ikinci yarısında test uygulamasına geçeceğiz. Bunun zamanını da kamuoyu ile paylaşacağız. Son olarak; teröre karşı birlik ve beraberliğin her şeyden önemli olduğunu vurgulamak istiyorum. Futbol ailesi olarak üzerimize düşen sorumlulukların bilincindeyiz. Vodafone Arena'da gerçekleştirilen, Şehitlere Saygı maçı da bunun bir örneğiydi.''

Kulüpler Birliği Başkanı Göksel Gümüşdağ ise şu ifadeleri kullandı: ''Bugün sizlerle olmaktan mutluluk duyuyorum. Milletçe zor günler yaşıyoruz. Ümit ediyoruz ki, özlemini duyduğumuz huzur ve barış ortamı geri gelecek. Spor ve özellikle futbol, milli birlik ve beraberliğe en iyi hizmet eden unsurlardan birisi. Çok yoğun duygularla yoğrulmuş bir yaşam biçimi futbol. Konuşurken seçeceğimiz cümleler, vereceğimiz kararlar, hata yaptığımızdaki davranışlarımız, reaksiyonlarımız milyonları etkiliyor. Yakın zamanda, büyük bir miktar ile yayın ihalesini gerçekleştirdik.  Kulüpler Birliği olarak işimizin bitmediğini biliyoruz. Tüm paydaşlar olarak işimizin yeni başladığını bilmeliyiz ve futbolumuzu Avrupa'nın en üst seviyelerine yani hakettiği yere taşımalıyız. Başkan Demirören ve TFF Yönetim Kurulu üyeleri ile her zaman diyalogda olarak Türk futbolunun gelişmesi konusunda için aynı amaca hizmet ediyoruz. Maç yönetim kalitesinin yükselmesi demek futbol marka değerinin de yükselmesi demektir. Teknolojiden daha fazla istifade etmemiz lazım gerektiğini düşünüyorum. Bu nedenle, 18 Spor Toto Süper Lig Kulübü olarak Video Yardımcı Hakem Sistemi'ni (VAR) destekliyoruz.

 

MHK Başkanı Yusuf Namoğlu'nun konuşması ise şöyle gerçekleşti: ''Türkiye Futbol Federasyonu Merkez Hakem Kurulu'nca Liglerin Devre Arasındaki seminer çalışmalarımızın sonunda, geleneksel olarak düzenlenen FIFA Kokartı Töreni'ne hoş geldiniz. Sizleri saygı ile selamlıyorum. Futbol Ailesinin Çok Değerli Temsilcileri, kulüplerimiz, teknik adamlar ve futbolcularımız gibi, liglerimizin 2. Devresine yönelik olarak, hazırlıklarımızı yoğun bir şekilde sürdürüyoruz. 4-6 Ocak tarihlerinde A Klasmanı Hakem ve Yardımcı Hakemlerimizin Riva Tesislerimizdeki seminerini tamamlayarak buraya geldik. 5 gün süreyle de, Süper Lig Hakem, Yardımcı Hakem ve Gözlemcilerimizle ilk devredeki müsabakalarda neler yanlıştı, yapılması gereken doğrular nelerdi, bunları da gerek kurulumuz, gerekse UEFA ve FIFA düzeyli eğitim danışmanlarımızla analiz ettik. Üst 2 Ligde görev yapan hakemlerimiz UEFA ve FIFA normlarındaki kondisyon testlerinden geçtiler. Bu testler ve eğitimler Ocak ayı içinde, ülkemizin değişik 14 bölge merkezinde tüm hakem ve gözlemcilerimize de aynen aktarılacak. Müsabakaların güvenli ve sağlıklı ortamlarda oynanabilmesi için, hakemlerimizle büyük bir dayanışma içinde görev yapan Federasyon Temsilcisi arkadaşlarımız ile burada eğitim ortamında ve Kokart Törenimizde birlikte olmaktan, ayrıca mutluluk duyduğumuzu belirtmek isterim.

Hakemlerimiz, özellikle futbolumuzun vitrininde olan üst 2 ligin, sezon başındaki haftalarında, başarılı yönetimler sergilemiş olmalarına rağmen, açıkça belirtmek gerekir ki, bazı haftalarda da futbol kamuoyunun dikkatini çekecek düzeyde hatalı kararları olmuştur. Örneğin: ilk devrenin sonuna yaklaştığımız 15 inci haftada genel olarak başarılı yönetimler sergilenmişken, 16 ncı son hafta, beklenmeyen hatalı kararlarla tamamlandı. Hakemliğin kaderidir, tüm dünyada olduğu gibi, 89 dakika mükemmel bir yönetim gösterilmesi, maalesef başarı için yeterli bir veri olamıyor. Bir hatalı kararınız. 89 dakikanızı bir anda yok edebiliyor. Bu hataları en aza indirme amacına yönelik olarak, UEFA ve FIFA normlarında, eğitim yöntemlerinden kondisyon geliştirme uygulamalarına, gençleştirmeden, teknoloji kullanımına kadar, değişim süreci başlattığımızı belirtmek isterim. Unutulmaması gereken, yeniliklerin ve süreç gerektiren değişimlerin sancılı olabileceği gerçeğidir.

Hakemler Kokart Takma Törenine Katıldı

Merkez Hakem Kurulumuz, önceki kurullar gibi eğitim konusunda, Federasyonumuzun desteği ile UEFA ve FIFA' nın en değerli uzmanlarıyla çalışmaktadır. Hakem Eğitim Danışmanımız Mr. Rosetti, FIFA ve UEFA Fitness Danışmanı Profesör Mr. Helsen, UEFA Yardımcı Hakem Eğitmeni Mr. Lindberg ve UEFA Türkiye Hakem Konvansiyon Sorumlusu ve aynı zamanda Mentör ve Gözlemci Eğitimcisi Mr. Larsen seminer süresince bizimle birlikteydiler. Liglerimizin sonuna kadar da periyodik aralıklarla çalışmalarımızı yine birlikte sürdüreceğiz. Seminer programımız içinde, eğitimcilerimizle de paylaşarak, belki de dünyada ilk kez uygulanan farklı bir çalışma denedik. Hakemlerimize, uzun mesafeli deparların bitiminde pozisyonları videodan izlettik ve hemen karar vermelerini istedik. Sonuçlarını değerlendirdikten sonra UEFA ile paylaşmayı planlıyoruz. Önemsediğimiz ve uygulamasını da Aralık ayında başlattığımız konu, üst kadrolara genç ve yeni hakemlerin kazandırılmasıdır. Futbol kamuoyunun beklentisi de bu yöndedir. Üst 2 ligimizde uzun süreli hizmet vereceğine inandığımız ve kurulumuz içindeki izleme grubu ile takip ettiğimiz yeni 3 genç arkadaşımıza, sezon sonunda izlenmeleri tamamlanacak, daha fazla sayıda hakemimizi de eklemeyi planladık. Bir hakemin üst düzey müsabakaları yönetecek seviyeye yetiştirilebilmesi, aynı bir futbolcunun yetişmesi gibi, zaman, sabır ve istikrarlı bir çalışmayı gerektirmektedir.

5 aylık görev süremiz içinde kısa vadeli planlamalarımız kapsamında Şubat ayından itibaren Federasyonumuzun Riva tesislerinde ülkemizin her köşesinden, niteliksel standartlara erişen, Bölgesel Hakem Kurullarımızın taramalarıyla belirlenen genç hakemlerimizi gruplar halinde CORE Kurslarına alacağız. Yetenekli hakemlerin bulunması ve üst liglere yetiştirilmesi, her şeyden önde önemsediğimiz, öncelikli sorumluluğumuzdur.

Diğer faktörlerin yanı sıra, futbol ekonomisinin de hakemleri daha az hataya zorladığı; hakemin yardımcılarıyla kulaklık aracılığı ile iletişim kurması, gözlemcilerin, maç sonunda yayıncı kuruluştan aldığı CD ile soyunma odasında hakem ile bilgisayar üzerinden pozisyon analizi, VAR projesi gibi teknolojik destekler, gözlemcilik kurumunun da artık, çağdaş futbol yapılanmasına entegre olabilecek modellere geçmesini zorunlu kılmaktadır. Bu anlayışla Federasyonumuzla da paylaştığımız, bazı ülkelerde de uygulanan Teknolojik Gözlem sisteminin, en kısa zamanda değerlendirileceğine inanıyorum.

Hakemlik kurumumuzun gelişimine yönelik bütün bu arayışlara ve çalışmalara rağmen, futbolumuzun gelişimini sadece hakem merkezli bir anlayışla değerlendirmenin doğru olmayacağını, her kurumun sorumluluklarının bilincinde, paylaşımcı olması gerektiğini de önemle vurgulamak isterim. Ülkemizi, dünya futbolunun çeşitli alanlarında başarı ile temsil eden arkadaşlarımızın bu mutlu gününü, FIFA Kokartı Törenimizi onurlandırdığınız için sizlere teşekkür ediyorum. Futbol Ailemizin tüm kurumlarına, liglerimizin ikinci devresinde ve yeni yıl faaliyetlerinde başarılar diliyor, saygılarımı sunuyorum.''

Temsilciler Kurulu Başkanı Abdurrahman Arıcı da şunlar ifade etti: ''Biz, TFF adına maçların daha iyi oynanması için çaba sarfeden bir kuruluz. Hatalar asgariye inmeye başlanmıştır. Yeni stadyumlarımızla beraber, güvenlik ve düzen çok daha iyi hale gelmiştir. Bu yüzden öncelikle desteklerinden ötürü Sayın Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyorum. Stadyumlar ne kadar güvenli ve güzel olursa, maçlar da o kadar kaliteli geçecektir diye düşünüyorum. Hakem camiasından geliyorum. Eski bir MHK üyesiyim. İkinci yarıda hakemlerimize başarılar diliyorum. Genç hakemlerimize de sahip çıkarak, daha iyi yerlere gelmelerinin sağlanması şart. Genç hakemlere en iyi eğitimi vererek Türk futboluna kazandıracağımıza inanıyorum. Temsilcilerden tek isteğimiz, duyduklarını ve gördüklerini raporlamaları. Onlar da bunu yapıyorlar. Kendilerine teşekkür ediyorum. Basın ve tüm futbol camiasına da desteklerinden ötürü teşekkür ediyorum.''

Konuşmaların ardından, TFF tarafından 4 dev ekranın birleşmesiyle hazırlanan 32 metrelik barkovizyonda geçmişten günümüze ünlü hakemlerimizin yer aldığı nostaljik fotoğraflar video eşliğinde katılımcılara gösterildi.

Videonun ardından; Melih Gümüşbıçak'ın sunumuyla FIFA kokartı taşıyacak hakemlerimizden Cüneyt Çakır ve Hüseyin Göçek'e TFF 1. Başkanvekili Servet Yardımcı, Halis Özkahya ve Mete Kalkavan'a Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Göksel Gümüşdağ,  Ali Palabıyık, Alper Ulusoy ve Halil Umut Meler'e, MHK Başkanı Yusuf Namoğlu kokartlarını takdim etti.

FIFA Yardımcı hakemlerimizden Bahattin Duran ve Tarık Ongun'a Temsilciler Kurulu Başkanı Dr. Abdurrahman Arıcı, Mustafa Emre Eyisoy ve Mehmet Cem Satman'a MHK Üyesi Bedri Dölkeleş, Kemal Yılmaz ve Ekrem Kan'a MHK Başkanvekili Metin Tokat, Ceyhun Sesigüzel ve Kerem Ersoy'a MHK Üyesi Murat Ilgaz, Esat Sancaktar ve Serkan Olguncan'a MHK Başkanı Yusuf Namoğlu kokartlarını iletti.

FIFA Kadın hakemlerimiz Melis Özçiğdem ve Neslihan Muratdağı kokartlarını MHK Üyesi Alican Lakot'tan aldı.

FIFA Kadın Yardımcı hakemlerimiz Belgin Kumru, Deybet Gök'e MHK Üyesi Ahmet Erdoğan ve Betür Nur Yılmaz'a ise MHK Üyesi Serdar Tatlı kokartlarını verdi.

FIFA Plaj Futbolu Hakemlerimiz Murat Ergin Gözütok, Yeliz Topaloğlu, Özcan Sultanoğlu ve Bülent Kökten, kokartlarını MHK Üyesi Kadir Tozlu'dan aldı.

FIFA Futsal hakemlerimiz Kamil Çetin, Ozan Soykan, Sabit Selvi, Serhat Çelik ve FIFA Futsal Kadın Hakemimiz Fatma Özlem Tursun'a MHK Üyesi Erol Ersoy kokartlarını takdim etti.

Tören sonunda, hakemliği bırakan Adil Sinem'e, MHK Başkanı Yusuf Namoğlu teşekkür plaketi takdim etti. Temsilciliği bırakan temsilcilere de Temsilciler Kurulu tarafından teşekkür plaketi verildi. Son olarak; MHK Başkanı Yusuf Namoğlu, TFF Merkez Hakem Kurulu Danışmanı Roberto Rosetti'ye katkılarından ötürü 22 Süper Lig hakemi tarafından imzalanmış forma hediye etti.

 

Haber/Kaynak: Sınırkent