reklam
reklam
DOLAR 32,2079 % 0.12
EURO 34,9997 % -0.01
STERLIN 41,0492 % 0.11
FRANG 35,3280 % 0.08
ALTIN 2.503,53 % 0,02
BITCOIN 69.966,27 -1.881

Göksal Çidem “Tehditleri Ortadan Kaldırmak Hepimizin Sorumluluğu”

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :
Göksal Çidem “Tehditleri Ortadan Kaldırmak Hepimizin Sorumluluğu”
reklam

Kırklareli Kent Konseyi Çevre Komisyonu Başkanı Göksal Çidem Trabzon’da gerçekleştirilen “Sakin Şehir Çalıştayı”na katıldı.

Karadeniz Teknik Üniversitesi İletişim Fakültesi öğretim üyelerinden Doç. Dr. Şule Yüksel Özmen'in yürüttüğü, "İletişim çağında frene basmak:

Yavaş şehirlerin çevre iletişimi bağlamında analizi, çevresel toplumsal katılım, işbirliği ve uzlaşma stratejilerinin yavaş şehirlerde nasıl sağlandığının belirlenmesine yönelik bir araştırma" başlıklı TÜBİTAK projesi kapsamında çalıştay düzenlendi.

 Karadeniz Teknik Üniversitesi, Osman Turan Kültür ve Kongre Merkezinde gerçekleştirilen çalıştaya, Türkiye'nin çeşitli yerlerindeki sakin şehir temsilcileri, doğa gönüllüleri, öğrenci ve akademisyenler katıldı.

 13 Şubat'ta gerçekleştirilen çalıştayda, iki yıl süren projenin sonuçları paylaşıldı.

Çalıştayda, sakin şehir birliğinin, bir kentin "sakinlik" ünvanını taşıyabilmesi için gerçekleştirmesi gereken çevre ve altyapı politikaları, konukseverlik, yerel üretimi koruma ve destekleme, kent dokusunun kalitesini arttırma gibi bir çok kriter üzerinden Türkiye'deki sakin kentlerin durumu masaya yatırıldı.

Açılış konuşmasını yapan İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Haydar Akyazı, Sakin şehirlerin sadece sakin bir yaşamı özleyen insanların yaşadığı kentler olmadığını; yerel sürdürülebilir bir kalkınmanın da güçlü bir alternatifi olduğunu belirterek, toplumun bu alternatiflere ikna edilmesinde iletişim stratejilerinin öneminden bahsetti.

Çalıştayda konuşan Kırklareli Kent Konseyi’nden Göksal Çidem, Vize için gerçekleştirilmek istenen projelerin çevreye ve doğal yaşama vereceği zararlar hakkında bir sunum gerçekleştirdi.

Istrancalar'ın dünya üzerinde en çok yağış alan üç alandan biri olduğunu ifade eden Çidem, yaşam alanları üzerindeki tehditlerin ortadan kaldırılması ve gelecek nesillere doğal güzelliklerin korunarak aktarılmasının, herkesin sorumluluğu olduğunu belirtti. 

 

Haber/Kaynak: Sınırkent