reklam
reklam
DOLAR 32,1922 % 0.09
EURO 35,0015 % -0.03
STERLIN 40,9634 % 0.01
FRANG 35,3140 % 0.05
ALTIN 2.498,38 % -0,19
BITCOIN 69.725,25 -1.685

İhraç Edilen Üyeler Haftalık Toplantıya Katıldı

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :
İhraç Edilen Üyeler Haftalık Toplantıya Katıldı
reklam

CHP Kırklareli İl Başkanlığı tarafından partilerinden ihraç edilen ve sonrasında verdikleri hukuk mücadelesi ile partilerine geri dönen İl Genel Meclis Üyeleri Gürkan Umut ve Yeşim Girgin geçtiğimiz gün CHP Lüleburgaz İlçe Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen haftalık olağan toplantıya katıldı.

Cumhuriyet Halk Partisi Üyesi Kırklareli İl Genel Meclis Başkanı Saffet Üresin ve meclis üyeleri Gürcan Kırım, Yeşim Girgin, Gürkan Umut ve Şahin Arslan’ın da katıldığı haftalık olağan toplantıya CHP Lüleburgaz İlçe Başkanı Özgür Kaya başkanlık yaptı. Çok sayıda CHP üyesinin de katıldığı toplantıda mahkeme kararı ile partisine geri dönen üyeler “İhraç kararı partimizin tabanında ve hukuk karşısında haklı bulunmamıştır” dediler.

Toplantıda konuşan İl Genel Meclisi Üyesi Yeşim Girgin “Sadece il kongresinde kendileri seçilmeleri için birlik ve beraberlik arayanların seçimden sonra parti içi muhaliflerine hukuksuz olarak hiçbir tercihe dayanak olmaksızın hakkımızda aldıkları kararları ne bizi seçenler,  ne taban, ne de hukuk haklı bulmamıştır. Bizi diğer partilerden ayıran özelliğimiz de seçim öncesi ve sonrası söylemlerimizin ve yaptıklarımızın aynı şekilde olmasıdır. Genel merkezimiz, il kararı haklı olduğu için değil bizleri itiraz süresini geçirdiğimiz için tüzük gereği onayladı. Böyle yanlı ve yanlış karar verenler il merkezi karşısında izahat vermek zorundadırlar. Sevgili cumhuriyetçiler gün cumhuriyete halka sahip çıkma günüdür” dedi.

İl Genel Meclis Başkanı Saffet Üresin’in mahkemesinin Şubat ayında yapılacağını hatırlatan Cumhuriyet Halk Partisi Lüleburgaz İlçe Başkanı Özgür Kaya “Geçtiğimiz yıl 2016 Nisan ayından bu yana 7 il genel meclis üyesi arkadaşımız il yönetiminin ve disiplin kurulunun aldığı kararla partiden kesin ihraç talebi ile disipline verilmişlerdi. Daha sonra bunu disiplin kurulu ve il yönetimi kabul etti. Kurul, Yüksek Disiplin Kuruluna gitti. Yüksek Disiplin Kurulundan çıkan kararda da ‘itiraz süresini kaçırdınız yapacak bir şey yok ihraç edildiniz’ denildi. Daha sonra bu arkadaşlarımız konuyu mahkemeye götürdüler. Bildiğiniz gibi anayasa en üstü, onun altında kanunlar, onun altında tüzük, onun altında yönetmelik. Yönetmelikler ve tüzükler kanunlara, kanunlar da anayasaya muhalif olamazlar. Dolayısıyla kanun daha üstün bir mercidir.  Mahkeme önce Pehlivanköy İl Genel Meclis üyemiz Gürkan Umut’un partiye dönmesini onayladı. Şimdi de, Perşembe günü mahkeme Yeşim Hanım’ın haksız yere partiden ihraç edildiğini belirterek partiye geri dönüşüne onay verdi. Şu an İl Genel Meclisi başkanımız da ihraç edilen listenin içerisindeydi. Şubat ayının sonunda Saffet abinin mahkemesi görülecek” dedi.

İhraç kararının anlamsız olduğunu ifade eden Kırklareli İl Genel Meclis Üyesi Gürcan Kırım “Üç yıldır genel meclis üyesiyim.  Ama son bir yıldır ne yazık ki, Pazartesi toplantısına tek başıma katılıyordum. Yeşim dışarıda beni bekliyordu. Çünkü ikimiz de aynı konudan ihraç edildik. Ama biz Şahin arkadaşımızla geri dönmüştük. Onlar ne yazık ki mahkeme kararı ile. Keşke böyle olmasaydı. Yeşim’i aradım, sonuç geldikten sonra. Dedim ki, hissediyorsun? Dedi ki, Gürcan Abla ben hala neden ihraç edildiğimizi anlamış değilim. Gerçekten biz 7 arkadaş neden ihraç edildiğimizi anlamadık.  Sonra düşünmeye başladım neden ihraç edildik diye.  Üç yıl oldu sizlerin masasına oturup ellerini sıkıp sizlerden destek isteyip siyasetin arasına gireli. Tam da bu sebeplerden ihraç edilmenin üzüntüsünü yaşıyoruz. Tam da bu sebeplerden başkanlık sistemine hayır diyoruz. İstanbul’un arka bahçesi olmaya hayır dedik. İğneada’da nükleer santral kurulacaktı hayır dedik. Kömürlü termik santral sağlık yaşama hayır dedik. Hiçbir ırkçı ve ahlak dinlemeden gittiğimiz BES’lere hayır dedik. Meralar halkındır, şirketlerle paylaşılamaz hayır dedik.  İnsanımızın kanserden ölmesine hayır dedik.  Alpullu Şeker Fabrikası’nın özelleştirilmesine hayır dedik.  Kadın cinayetlerine hayır dedik. Çocuk gelinlere hayır dedik.  Tam da bu noktada anayasa değişikliğine hayır diyoruz. Cumhuriyet Halk Partisi’nin başarısı ve onuru için tepeden tırnağa  ihracımızda kimin sorumluluğu varsa mahkeme kararı ile geri dönen arkadaşlarımız mahkeme kararı kendilerine ulaştıktan sonra ben onları gereğini yerine getireceklerine inancımın sonsuz olduğunu tekrarlıyorum” dedi. 

 

Haber/Kaynak: Sınırkent