reklam
reklam
DOLAR 32,1905 % 0.09
EURO 34,9902 % 0
STERLIN 40,9728 % 0.05
FRANG 35,3424 % 0.1
ALTIN 2.499,22 % -0,16
BITCOIN 69.864,59 -1.705

Özsevimli “ ‘Durmak Yok, Yola Devam’ Sloganıyla Hareket Ediyoruz”

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :
Özsevimli “ ‘Durmak Yok, Yola Devam’ Sloganıyla Hareket Ediyoruz”
reklam

Geçtiğimiz gün Hak-İş Konfederasyonuna bağlı Öz-Büro-İş Sendikası Kırklareli İl Başkanı Ali Özsevimli ve Öz-İş Sendikası Edirne İl Başkanı Hakkı Ceylan ile Kırklareli Yeni Devlet Hastanesi’nde keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarafından hayata geçirilen yasalar ile sendikal mücadelenin önünün açıldığını ifade eden Öz-Büro-İş Sendikası Kırklareli İl Başkanı Ali Özsevimli “Taşeron işçilerin sendikalaşması 2014’ün son aylarında başladı. Daha önce taşeron olarak çalışan vatandaşlarımızın sendikal haklarından faydalanması yasaktı. Fakat devletimiz bu konuya el atarak, taşeronda çalışan vatandaşlarımızın sendikal haklarından tam anlamıyla faydalanabilmelerinin yolunu açtı. Sendikal mücadelenin yasal hale gelmesiyle birlikte özel güvenlik sektörü başta olmak üzere çok sayıda sektörün geliştiği ve istihdamın arttığını gözlemliyoruz. Devletimiz ve hükümetimiz taşeronda çalışan vatandaşlarımızın sosyal haklarından yararlanması konusunda titizlikle çalışıyor. Bu konuda önemli yasalar yürürlüğe geçirildi. Konfederasyonumuza bağlı sendikalar olarak bu gelişmeleri yakından takip ediyor ve sendikalı arkadaşlarımızı bu gelişmelerden haberdar ediyoruz. Alın teriyle geçimini sağlayan kardeşlerimizin sosyal haklarından tam olarak faydalanabilmesi, toplu sözleşme hakkını kullanabilmesi, çalışma sürelerinin iyileştirilmesi ve hukuki yollarla haklarını alabilmesi için mücadele ediyoruz. Nitekim Edirne ve Tekirdağ’da bulunan kamu hastaneler birliğinde toplu sözleşmeler yapıldı. Şehrimizde de bu konuyla ilgili önemli gelişmeler oluyor. Yakında inşallah muradımıza ereceğiz” dedi.

Taşeron sisteminin olduğu her yerde Hak-İş Konfederasyonunun olduğunu vurgulayan Özsevimli “Bizler ‘Durmak yok, yola devam’ sloganıyla hareket ediyoruz. Yıllar önce vatandaşlarımızın dertlerine derman olmak ve onların haklarını korumak için çıktığımız bu yolda emin adımlarla ilerlemeye devam ediyoruz. Bugüne kadar çok sayıda vatandaşımızın yaşadığı sorunlara çözüm getirdik. Sendika üyelerimizin hukuki haklarını koruma noktasında önemli başarılar elde ettik. Kardeşlerimizi iyi günde ve kötü günde bir an olsun yalnız bırakmadı. Hastalandılar, ziyaretlerine gittik. Evlendiler, düğünlerine gittik. Biz bir aileyiz. Bu bilinç ile hareket ediyoruz. Birlik ve beraberlik duygusunun tam anlamıyla tahsis edilmesi ve bireyin kendisini sağlıklı bir şekilde ifade edebilmesi konusunda sendikalaşmanın önemli olduğunu her fırsatta dile getiriyoruz. Çok şükür büyük bir özveriyle yaptığımız çalışmalar, vatandaşlarımızın nezdinde kabul görüyor. Trakya ve Türkiye genelinde bulunan kamu hastanelerinin %90’ında Hak-İş Konfederasyonuna bağlı sendikalarımız mevcut. Biz işçi ve emekçi kardeşlerimizin alın terini koruyoruz. Emeğin kutsallığına sahip çıkıyoruz” dedi.

Şehrimize yapılan yeni devlet hastanesinin bölgemiz açısından çok önemli bir yatırım olduğunu ifade eden Ali Özsevimli “Hükümetimizin yoğun çabası sonrasında açılan Yeni Devlet Hastanesi şehrimizi her anlamda rahatlatacaktır. Özel hastanelerde olmayan konfor vatandaşlarımıza tahsis edildi. Hastanemizin açılmasıyla birlikte şehrimizde istihdamın artması konusunda da önemli bir ilerleme kaydedildi. İstihdamın artması demek, sendikal faaliyetlerin hızlanması demektir. Hastanemizin açılması ve faaliyete başlaması bu konuda bizlere de olumlu yönde yansıdı” dedi.

Hak-İş Konfederasyonu ve ona bağlı sendikaların toplumsal olaylara karşı son derece hassas olduğunu ifade eden Öz Savunma ve Güvenlik İşçileri Sendikası Edirne İl Başkanı Hakkı Ceylan “Bizler ülkemizde yaşanan gelişmeleri yakından takip ediyor ve bu gelişmelere karşı sağlıklı bir duruş ortaya koyuyoruz. Konfederasyonumuza bağlı sendikalar olarak ülkemizin gelişimine ve birliğine kast etme girişiminde bulunanlara karşı ortak bir dil oluşturduk. Hak-İş Konfederasyonu ve ona bağlı sendikalar Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin ve vatandaşlarının iyiliği için mücadele etmeye devam edecektir. Gençlerimizin sağlıklı bireyler olarak yetişmesi ve yaşamlarını idame ettirebilmeleri için verdiğimiz mücadeleyi arttırarak devam ettireceğiz. Vatandaşlarımızın sağlıklı koşullarda ve iyi ücretlerle çalışabilmesi için sendikal faaliyetlerimizi sürdüreceğiz” dedi. 

 

Haber/Kaynak: Sınırkent