reklam
reklam
DOLAR 32,7121 % 1.34
EURO 34,9530 % 0.13
STERLIN 41,5533 % 0.75
FRANG 36,5907 % 1.31
ALTIN 2.443,07 % 2,18
BITCOIN 66.930,00 -0.629

Sahne Sırası Sende!

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :
Sahne Sırası Sende!
reklam

Kırklareli İl Gençlik Merkezi düzenlenecek olan Türk Müziği yarışmasıyla ilgili açıklamada bulundu.

Düzenlenecek olan yarışma hakkında yazılı bir açıklama metni yayınlayan Kırklareli Gençlik Merkezleri “GENEL HÜKÜMLER- Amaç

Madde 1- Bu talimatın amacı; Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı gençlik merkezleri arası yapılan Türk müziği yarışmalarını ve yarışma sürecini düzenlemektir.

Kapsam

Madde 2- Bu talimat; Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı gençlik merkezleri arası yapılan Türk müziği yarışmalarını ve bu yarışmalara ilişkin usul ve esasları kapsar.

Dayanak

Madde 3- Bu talimat; 638 sayılı Gençlik ve Spor Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin 7’nci maddesine dayanılarak hazırlanmıştır.

İKİNCİ BÖLÜM-YARIŞMALAR

Yarışma Katılma Şartları

Gençlik Merkezleri Arası Türk Müziği Yarışmalarına gençlik merkezlerine üye 14-29 yaş aralığındaki (2003 ile 1988 yılı arası) tüm gençler başvurabilirler.

Yarışma Kategorileri

Madde 6- Gençlik Merkezleri Arası Türk Müziği Yarışmaları;

1) 18 – 21 (1999 yılı doğumlular ve 1996 yılı doğumlular),

2) 22 – 29 (1997 yılı doğumlular ve 1988 yılı doğumlular), kategorilerinde; Türk Halk Müziği, Türk Sanat Müziği ve Geleneksel Türk Müziği dallarında, ‘Bayan Solo Ses/Erkek Solo Ses ve Solo Çalgı dallarında düzenlenecektir.

Yarışma Basamakları

1) Yarışmalar; a) İl birinciliği yarışması, b) Grup birinciliği yarışması, c) Türkiye Yarı Finali yarışması,      d) Türkiye Finali yarışması olarak 4 (dört) basamakta gerçekleştirilecektir.

2) Bu kapsamda;

a) İl birinciliği yarışması; İl düzenleme kurulları tarafından 2017 yılı Şubat ayında yapılır. Birinci olan kişi, grup birinciliği yarışmasına katılmaya hak kazanır.

b) Grup birinciliği yarışması; Genel Müdürlükçe 2017 Mart, Nisan ve Mayıs aylarında düzenlenir. Birinci olan kişi Mayıs ayında yapılacak Türkiye finali yarışmalarına katılmaya hak kazanır.

c) Türkiye finali ve yarı final yarışması; 2017 Mayıs ayı içerisinde Genel Müdürlükçe düzenlenir.

Yarışmacılar

1) Yarışmaya katılacak gençlerin gençlik merkezi üyesi olması zorunludur. Üye olmayanlar üyelik işleminin ardından katılabilir.

2) İl Birinciliği aşamasında kategori birincileri olan gençler Grup Finaline, Grup Finalinde de kategori birincileri olanlar Türkiye Finali’ne katılmaya hak kazanır.

3) Katılımcılar; İl yarışmasında icra ettiği eseri Grup Yarışması ve Türkiye Finalinde değiştirebilme hakkına sahiptir. (İcra edilecek eser 3 aşamada da katılımcının talebi doğrultusunda değiştirilebilir ancak eser değişikliği Grup Yarışmasından önce Düzenleme Kuruluna sözlü olarak bildirilmesi gerekir.)

4) 2017 yılı Türk Müziği yarışmasına önceki yıllarda derece almış performanslardan sadece Türkiye finalinde birinci olanlar tekrar katılamaz. İkinci ve üçüncü olanlar ise yeniden katılma hakkına sahiptir. Geçmiş yıllarda Türkiye birinciliği elde ettiği halde yaş kategorisinden bir üst kategoriye geçen yarışmacılar tekrar başvurma hakkına sahiptir.

 Yarışma Takvimi

Gençlik Merkezleri Arası Türk Müziği yarışmalarının İl Birinciliği ayağı 2017 yılı Şubat ayında yapılacaktır. Grup finalleri ile Türkiye Finali’nin yapılacağı iller ve tarihleri ise aşağıda gösterildiği gibi olacaktır. Marmara Bölge Finali Bursa 18 Nisan 2017’de yapılacak.

Yarışmalar

1) Türkiye Finali öncesi düzenlenecek olan Yarı Finale Grup Finallerinde derece alan tüm kategorilerdeki yarışmacılar katılacaktır. Yarı Finalde her kategoride en iyi puanı alan ilk 3 kişi Türkiye Finaline katılmaya hak kazanacaktır. Yarı Finalde elenen gençler ile il sorumluları Türkiye Finalini izleyecek ve Final bitimine müteakip illerine döneceklerdir.

2) Grup yarışmalarından bir önceki gün yöneticiler ile teknik toplantı yapılacaktır. Mücbir sebepler dışında toplantıya katılmayan kişiler yarışmaya alınmayacaktır. Teknik toplantılar ev sahibi illerdeki bir gençlik merkezinde yapılacak olup saatleri Genel Müdürlük Düzenleme Kurulu tarafından İl sorumlularına bildirilecektir.

3) Katılımcıların Grup Finallerindeki sahne sırası Genel Müdürlük Düzenleme Kurulu tarafından belirlenir ve teknik toplantıda ilgililere açıklanır. Genel Müdürlük Düzenleme Kurulu gerekli gördüğü zorunlu hallerde değişiklik yapabilir.

4) Katılımcılar yarışma gününden 1 gün önce yarışmanın yapılacağı ile gelerek prova alacaktır.

Yarışma Başvurusu

1) Gençlik Merkezleri Arası Türk Müziği yarışmalarının duyuruları 2016 yılı Aralık ve 2017 Ocak aylarında yapılacak olup bu tarih aynı anda başvuruların alınacağı tarihi ifade eder.

2) Yarışmanın başvuru süresi illerin inisiyatifine göre değişiklik gösterebilir. Örneğin; İl yarışmasının yapılacağı tarihi Şubat ayı sonu olarak seçen iller hazırlık sürecini göz önüne alarak başvuru süresini Şubat sonuna kadar uzatabilir.

3) Yarışma başvuruları ise Gençlik Merkezleri Arası Türk Müziği Yarışma Talimatnamesi’nin Ek-1’ine göre yapılacaktır. Başvurular; İl Düzenleme Kurulu ve İllerdeki Türk Müziği sorumluları tarafından alınacaktır. İl düzeyinde birinci olan kişilere ilişkin olarak Sonuç Bildirme Formu (Ek-5) düzenlenerek grup yarışmalarının yapılmasından 10 gün öncesine kadar etkinlikler@gsb.gov.tr adresine elektronik olarak gönderilecektir” dedi.  

 

Haber/Kaynak: Sınırkent