reklam
reklam
DOLAR 32,8248 % 0.04
EURO 35,2439 % -0.18
STERLIN 41,7711 % -0.2
FRANG 36,7168 % -0.28
ALTIN 2.450,67 % -1,57
BITCOIN 64.327,83 0.862

Samsun’da üniversite öğrencileri, Astronot Alper Gezeravcı ile canlı söyleşi yaptı

Yayınlanma Tarihi :
Samsun’da üniversite öğrencileri, Astronot Alper Gezeravcı ile canlı söyleşi yaptı
reklam

Samsun’da üniversite öğrencileri, Türkiye’nin Milli Uzay Programı kapsamında ‘İnsanlı İlk Uzay Misyonu’nun parçası ve Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (ISS) görev yapan ilk astronot olan Alper Gezeravcı ile canlı söyleşi yaptı.
Uzaydaki ilk Türk astronot Alper Gezeravcı, Samsun Üniversitesi öğrencileriyle canlı bağlantı kurarak uzay istasyonunun işleyişi, teknik özellikleri ile uzayda yaptığı bilimsel deneyler hakkında bilgiler paylaştı. Öğrencilerin sorularını yanıtlayan Gezeravcı, uzayda karşılaştığı zorluklar ve dünyaya bakmanın verdiği hissiyat gibi konulara değindi. Gezeravcı, uzayın sınırsız keşif alanı olduğunu ve gençlerin bu alanda kariyer yapmalarının öneminin altını çizdi.
Programda Alper Gezeravcı’nın yanı sıra Türkiye’nin bir diğer gururu ve yakın zamanda yörüngealtı uçuşuna katılacak olan ikinci astronot Tuva Cihangir Atasever de öğrencilerle bir araya geldi. Canlı bağlantının ardından Tuva Cihangir Atasever gerçekleştirdiği söyleşide, uzay keşfinin önemi, kendi eğitim ve hazırlık süreci hakkında bilgiler paylaştı ve öğrencilerin sorularını yanıtladı.

“Hayallerinizi gerçekleştirmeniz için sınır yoktur”
Programda konuşan Samsun Valisi Orhan Tavlı, Alper Gezeravcı’nın uzay zirvesinde olmasının kendisi için tarihi bir öneme sahip olduğuna değindi. Vali Tavlı, “Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız ve diğer bakanlarımız, gençlerimizin hayallerini gerçekleştirmek için üniversitelerimiz ve bilim insanlarımızla birlikte büyük projelere imza attılar ve atmaya devam ediyorlar. Bu vesileyle, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve aziz Türk milletinin bir mensubu olarak onur, gurur ve şeref duyduğumu ifade etmek istiyorum. Hayallerinizi gerçekleştirmeniz için sınır yoktur. Türkiye’nin yolu açık olsun” diye konuştu.

“Sadece bir teknolojik başarı değil, aynı zamanda ulusal bir gurur kaynağı”
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Yozgatlıgil ise programda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin uzay ve havacılık alanlarındaki ilerlemelerine dikkat çekti. Bu alanlarda faaliyet gösteren genç yeteneklerin önemini vurgulayan Yozgatlıgil, Türkiye’nin uzay alanındaki son başarılarını değerlendirirken, bu başarıların sadece teknolojik alanlarda değil, aynı zamanda ulusal gurur açısından da önemli olduğunu aktardı. Yozgatlıgil, “Milli teknoloji hamlemiz kapsamında, uzayın sınırsızlığında bir Türk vatandaşının varlığını sağlamak, sadece bir teknolojik başarı değil, aynı zamanda ulusal bir gurur kaynağıdır. Türkiye’nin bilim ve teknoloji alanında daha büyük başarılara imza atmasında gençlerin enerjisi ve tutkusu kilit bir rol oynayacak. Devlet olarak gençlerin eğitimine yapılan yatırımların artarak süreceğini ve uluslararası işbirliklerinin genişletilerek gençlere dünya çapında rekabet edebilecekleri platformlar sunulacak. Hep birlikte, bilim ve teknolojinin ışığında daha aydınlık bir geleceğe doğru ilerleyeceğiz” ifadelerine yer verdi.

Öğrenciler bilgi yarışmasında keyifli dakikalar yaşadılar
Konuşmaların ardından programın sonunda düzenlenen bilgi yarışması ile öğrenciler, uzay ve bilim alanında bilgilerini test etme imkanı buldu. Öğrenciler arasında heyecan oluşturan yarışma bilimin eğlenceli yönünü de ortaya koydu.
Etkinliğe, Samsun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Aydın, 19 Mayıs Kaymakamı İbrahim Civelek, 19 Mayıs Belediye Başkanı Osman Topaloğlu, Samsun Üniversitesi Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ali Bilgin, Prof. Dr. Salih Kesgin, Prof. Dr. Selahattin Kaynak, akademik ve idari personel ile çok sayıda öğrenci katıldı.
İHA

Haber/Kaynak: Sınırkent