reklam
reklam
DOLAR 32,8375 % 0.09
EURO 35,2337 % -0.09
STERLIN 41,7275 % 0.03
FRANG 36,9422 % 0.13
ALTIN 2.452,21 % 0,29
BITCOIN 65.614,00 -1.062

Suudi Arabistan’ın mühendis kızları geliyor

Limak Vakfı, 8’inci yılını geride bırakan ‘Türkiye’nin Mühendis Kızları’ projesini ülke sınırlarının dışına taşımaya devam ediyor. Limak Şirketler Grubu’nun yurt dışında Global Engineer Girls (GEG) adıyla sürdürdüğü projenin Suudi Arabistan ayağı …

Yayınlanma Tarihi :
Suudi Arabistan’ın mühendis kızları geliyor
reklam

Limak Vakfı, 8’inci yılını geride bırakan ‘Türkiye’nin Mühendis Kızları’ projesini ülke sınırlarının dışına taşımaya devam ediyor. Limak Şirketler Grubu’nun yurt dışında Global Engineer Girls (GEG) adıyla sürdürdüğü projenin Suudi Arabistan ayağı resmen başladı.

Limak Şirketler Grubu bünyesinde faaliyet gösteren Limak Vakfı, 8’inci yılını geride bırakan ‘Türkiye’nin Mühendis Kızları’ projesini ülke sınırları dışına taşımaya devam ediyor. Kadınların STEM alanlarına katılımını teşvik etmeyi amaçlayan öncü bir girişim olan ve küresel bir harekete dönüşen Global Engineer Girls (GEG) Projesi, Suudi Arabistan’da başladı. Limak Şirketler Grubu, Suudi Arabistan Krallığı Yatırım Bakanlığı ve Prenses Nourah bint Abdulrahman Üniversitesi ortaklığında, Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da açılış töreni düzenlendi.

Suudi Arabistan Krallığı Yatırım Bakanı Khalid Al-Falih himayesinde, Limak Şirketler Grubu liderliğinde gerçekleştirilen törene, Limak Şirketler Grubu ve Limak Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir, Prenses Nourah bint Abdulrahman Üniversitesi temsilcileri ve Suudi yetkililer katıldı. Proje kapsamında, Suudi Arabistan’ın mühendislik sektöründe kapsayıcılığı ve fırsatları teşvik etmeye yönelik ortak çalışma konusunda anlaşıldı.

Arabistan’da önemli bir misyon üstlenecek

Yapılan açıklamaya göre GEG, halihazırda farklı ülkelerdeki faaliyetleri ve deneyimleriyle, Suudi Arabistan’ın 2023 Vizyonunu desteklemeyi ve ülkenin mühendislik sektöründe yetişen uzmanların yetkinliklerine de katkı sağlamayı amaçlıyor. Dünya Kadınlar Günü’nün bu yılki “Kapsayıcılığa İlham Ver” teması ile aynı doğrultuda faaliyetlerine devam eden GEG’in Suudi Arabistan lansmanı, ülkede çeşitliliğin ve kadınları iş hayatında güçlendirmenin teşvik edilmesi adına da büyük öneme sahip. Pek çok kadının mühendislik eğitimi almayı tercih ettiği Suudi Arabistan’da, kadınların STEM alanındaki kariyerlerini destekleyen programla, Prenses Nourah bint Abdulrahman Üniversitesi’nde yüksek mühendislik eğitimi alan genç kadınların eğitimlerinde ve gelecekteki kariyerlerinde başarılı olmaları hedefleniyor.

Katılımcıların, alanlarında deneyimli profesyonellerden rehberlik aldığı bir mentörlük programı da içeren GEG, kişiye özel gelişim planları ve beceri eğitim programlarıyla katılımcıların mesleki yeteneklerini ve öz güvenlerini artırıyor. GEG bu doğrultuda, genç kadınlara mühendislik kariyerlerinde başarılı olmaları için ilham vermeyi ve destek sağlamayı, böylece mühendislik sektörünün Suudi Arabistan’da ilerlemesine katkıda bulunmayı amaçlıyor.

“Heyecanımızı, deneyimimizi ve bilgimizi paylaşıyoruz”

GEG’in kurucusu, Limak Şirketler Grubu ve Limak Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir, programın küresel ölçekte büyümesinden duyduğu sevinci şöyle dile getirdi:

“Limak Şirketler Grubu olarak, olumlu etki oluşturma konusunda heyecanlıyız; deneyim ve bilgimizi faaliyet gösterdiğimiz toplumlarla ve genişlediğimiz bölgelerle paylaşmaktan büyük memnuniyet duyuyoruz. Bu nedenle, GEG’in Suudi Arabistan lansmanı, mühendislikte çeşitliliği teşvik etme ve mühendis olmayı hayal eden dünya çapındaki genç kadınlar için olumlu sonuçlar elde etme noktasındaki kararlılığımızı gösteriyor. Buradaki katılımcılarla tanışmak, onların hikâyelerini ve hayallerini dinlemek gerçekten harikaydı. Mühendisliğe olan tutkularına tanık olmak bizleri de heyecanlandırdı. Girişimimizi genişleterek, onlar gibi daha fazla genç kıza STEM alanında kariyer yapmaları için ilham vermeyi ve böylece herkes için daha yenilikçi, eşitlikçi ve sürdürülebilir bir geleceğe katkıda bulunmayı amaçlıyoruz.”

Haber/Kaynak: IHA

YORUM YAP

reklam

DÖVİZ KURLARI

 • Dolar DOLAR
  ALIŞ SATIŞ FARK
  32,8075 32,8375 % 0.09
 • Euro EURO
  ALIŞ SATIŞ FARK
  35,1898 35,2337 % -0.09
 • Sterlin İNG. STERLİNİ
  ALIŞ SATIŞ FARK
  41,6396 41,7275 % 0.03
 • Frang İSV. FRANGI
  ALIŞ SATIŞ FARK
  36,8779 36,9422 % 0.13
 • Kanada Doları KAN. DOLARI
  ALIŞ SATIŞ FARK
  23,8798 23,8985 % -0.03
 • Çeyrek Altın ÇEYREK ALTIN
  ALIŞ SATIŞ FARK
  3.922,85 4.009,36 % 0,29
 • Gram Altın GRAM ALTIN
  ALIŞ SATIŞ FARK
  2.451,78 2.452,21 % 0,29
 • Bitcoin BITCOIN
  FİYAT DEĞİŞİM
  65.614,00 -1.062
reklam

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

 • Satış
  Alış