reklam
reklam
DOLAR 32,5038 % 0.08
EURO 34,7826 % -0.12
STERLIN 40,2943 % -1.04
FRANG 35,7169 % 0.28
ALTIN 2.499,53 % 0,61
BITCOIN 2.128.370 0.995

Tanülkü “Mahkumlar Umudunu Yitirmemeli”

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :
Tanülkü “Mahkumlar Umudunu Yitirmemeli”
reklam

İstanbul Devlet Tiyatrosu sanatçısı, oyuncu ve yönetmen Tanülkü, Sait Faik Abasıyanık'ın "Son Kuşlar" adlı eserinden uyarlanan tiyatro oyunuyla cezaevindeki tutuklu ve hükümlülere umut oluyor.

Tanülkü: "Cezaevine düşmüş insan umudunu yitirir, ben tiyatroyla cezaevindeki mahkumlara umut veriyorum. Umutlu olsunlar ki kendi çocuklarına kol kanat gerebilsinler"

İstanbul Devlet Tiyatrosu sanatçısı, oyuncu ve yönetmen Turgay Tanülkü, Sait Faik Abasıyanık'ın "Son Kuşlar" adlı eserinden uyarlanan tiyatro oyununu sahnelediği cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlülere umut oluyor.

Tanülkü, Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü ve Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğünce ortaklaşa yürütülen proje kapsamında, başrolünü oynadığı "Son Kuşlar" tiyatro oyunuyla cezaevlerinde hükümlü ve tutuklulara umut mesajları veriyor.

Tanülkü, yaptığı açıklamada, Sait Faik Abasıyanık'ın yazdığı hikayeden esinlenerek uyarlanan "Son Kuşlar" tiyatro oyunuyla cezaevinde kalan hükümlü ve tutuklularla buluştuklarını belirterek bir dönem cezaevinde kaldığı için orada yaşamın ne kadar zorlu olduğunu yakından bildiğini vurguladı.

Cezaevinde sanatla tüm tutuklu ve hükümlülere eğitim verdiğine işaret eden Tanülkü, şöyle devam etti:

"1970 yıllarında bu proje aklımdaydı. 1972 yılında Ulucanlar Cezaevindeydim. Küçük çocuklara ulaşmak ancak sanatla olabilirdi. 1981 yılında büyük cezaevlerinde tiyatro yapmaya başladım. Son Kuşlar hikayesini o zamanlarda okumuştum. Oradan yola çıkarak kendi yaşantılarımızı da içine alarak bir oyun grubu oluşturuldu. Bu projeye ise 2014 yılında başlandı."  

Proje ile 223 cezaevine ulaşmayı hedeflediklerini bildiren Tanülkü, oyunu bugüne kadar cezaevinde kalan 80 bine yakın kişinin izlediğini anlattı. 

Ömrünün yettiği kadar cezaevlerindekilere ulaşmayı istediğine dikkati çeken Tanülkü, şunları söyledi: 

"Oyun ile 200 bin mahkuma ulaşmayı hedefliyoruz. Şu anda 93 cezaevinde tiyatromuzu sahneledik. Bu oyunda herkesin hakkı var, benim içinde bu bir vedalaşma turnesi. Tiyatro ile özellikle çocuklara ulaşmayı istiyorum. Çocuklarımızı okutmak onlara destek olmak istiyorum. Her gittiğimiz cezaevinde bir çocukla karşılaşıyoruz. En son Karabük Cezaevinde 3,5 yaşındaki bir evladımızla tanıştık. Onu da ömrüm yeterse okutacağım."

Tanülkü, cezaevinde bulunduğu yıllarda hep bir umut içerisinde olduğunu ifade ederek şöyle konuştu:

"Cezaevine düşmüş insan umudunu yitirir. Ben tiyatro ile cezaevindeki mahkumlara umut veriyorum. Umutlu olsunlar ki kendi çocuklarına kol kanat gerebilsinler. İnsan çocuğuyla ilgilenemez ise bir gün senin çocuğun boşalttığın ranzaya gelir. Onun için eğitim şart. Duygusal bir toplumuz biz. Acılarımız çok oluyor. Bu acılara göğüs gerebilmeliyiz. Kendilerini sevmeleri, unutmamalarını, kimseye zarar vermeden dimdik durmalarını istiyorum. İncinen insan bir başkasını incitir. Onun için kimseyi incitmeden bir yaşamı yakalamalıyız. Yoksa burada bir komediye de gelebilirdim ama amacımıza ulaşamazdım."

Turgay Tanülkü, projenin yaklaşık 4 yıl daha süreceğini kaydetti

 

Haber/Kaynak: Sınırkent