reklam
reklam
DOLAR 32,2779 % 0.16
EURO 35,0211 % 0.48
STERLIN 41,1032 % 0.17
FRANG 35,6465 % 1.01
ALTIN 2.428,69 % 0,30
BITCOIN 67.972,00 0.343

Tepeli “Her Kitle Kanser Değildir”

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :
Tepeli “Her Kitle Kanser Değildir”
reklam

Genel Cerrahi Uzmanı Operatör Doktor Mehmet Akgün Tepeli, meme bölgesinde oluşan her kitlenin kanser olmadığını söyledi.

Konuyla ilgili vatandaşları bilgilendirmek maksatlı yazılı bir açıklama metni yayınlayan Genel Cerrahi Uzmanı Operatör Doktor Mehmet Akgün Tepeli “Kanser çok korkulan bir hastalık olduğu için, memede kitle denildiğinde akla hemen meme kanseri  gelir. Ayrıca memede bir kitle hisseden hastanın, kanser korkusuyla ciddi bir endişeye kapıldığını görürüz. Ancak bu korku yersizdir, çünkü kadınlarda iyi huylu meme hastalıklarının ve buna bağlı gelişen şiddetli ağrıların görülme oranı kanserden daha yüksektir.

Genellikle 30-50 yaş arasındaki kadınlarda görülen ve çoğu menapozda kaybolan iyi huylu meme hastalılarını, konunun uzmanı Op. Dr. Mehmet Akgün Tepeli ile konuştuk. Bu hastalıklar hangileridir, meme kistlerinin meme kanseriyle ilişkisi var mıdır, tanı ve tedavi yöntemleri nelerdir gibi konuyla ilgili tüm merak edilenleri Op. Dr. Tepeli’ den öğrendik.

İyi Huylu Meme Hastalıkları Denildiğinde Ne Anlıyoruz?
Günümüzde sekiz kadından birinde hayatı boyunca meme kanseri geliştiği için, meme hastalıkları denildiğinde kanser tanı ve tedavisi daha popüler bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak meme hastalıkları günlük pratiğimizde daha sıklıkla karşılaşmış olduğumuz durumlar, iyi huylu meme hastalıkları ve bunların bir kısmına bağlı olarak gelişen meme ağrısıdır.
İyi huylu meme hastalıkları denildiğinde aklımıza ilk gelenler meme kistleri, fibroadenomlar, filloid tümör, intraduktal papillom, duktektazi, yağ nekrozu ve meme enfeksiyonlarıdır. Meme kistleri memenin en sık rastlanan lezyonlarıdır. Çok yaygın görüldükleri için günümüzde bir hastalık olmaktan çok normalin varyasyonu olarak kabul edilir.

İyi Huylu Meme Değişimleri Nasıl Saptanır?

Klinik muayene, görüntüleme yöntemleri veya kontrol hastalarına öğretilen kendi kendine meme muayenesi ile ilk belirtiler saptanmaktadır.

Meme hastalıklarında en sık rastlanan bulgular, memede kitle ele gelmesi, ağrı, meme başı akıntısı ve meme derisindeki değişikliklerdir. Meme görüntülemesinde en sık Mamografi ve Ultrasonografi kullanılır, kesin tanı için biyopsi yapılır böylece meme hastalığının iyi huylu olup olmadığı kesinlik kazanır.

Op. Dr. Tepeli: “Fibroadenomlar memenin en sık görülen iyi huylu tümörüdür. Fibredenom ultrason ve mamografide oval şekilli, düzgün konturlu şekilde görülebilir. Kesin tanı iğne biyopsisi ile konulur.”

Fibroadenomlar Hakkında Bilgi Verebilir Misiniz?

Memenin en sık görülen iyi huylu tümörüdür. Kansere dönüşüm beklenmez. Çoğu zaman radyolojik görüntüsü tanı koymak için yeterlidir. Radyolojik ya da klinik şüphe halinde iğne biyopsisi ya da cerrahi biyopsi ile tanı konur. Hastanın yakın akrabalarında kanser varsa, fibroadenom boyutları büyükse, takipte büyüme ya da şekil değişikliği saptanmışsa, memede estetik kusur oluşturan deformiteye neden oluyorsa ve hasta, takip etmek istemiyorsa cerrahi olarak çıkartılır” dedi.

 

Haber/Kaynak: Sınırkent