reklam
reklam
DOLAR 32,9632 % 0.19
EURO 35,4182 % 0.12
STERLIN 41,9052 % 0.28
FRANG 36,8942 % 0.13
ALTIN 2.464,23 % -0,22
BITCOIN 60.739,99 -3.169

Trakya Birliğin 50’nci Yılı Kutlanıyor.

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :
Trakya Birliğin 50’nci Yılı Kutlanıyor.
reklam

S.S.132 Sayılı Babaeski Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Mülayim Güler, Trakya Birliğin kuruluşunun 50'nci yılı nedeniyle Kooperatif ortaklarına fıstık çamı ve teşekkür mektuplarının dağıtımına başladıklarını söyledi.

Güler konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Toplamda 50 bin adet fıstık çamı dağıtılacak. Babaeski Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi olarak ortaklarımıza merkezdeki ve köylerdeki ortaklarımızı tek tek ziyaret ederek ellinci yıl anısına dağıtımına başladığımız elli bin fıstık çamı fidanlarını ve belgelerini götürüp, teslim ediyoruz. Tüm Trakya bölgesindeki ortaklarımıza bu fıstık çamı fidanları tek tek ulaştırılacak ve 50 bin fıstık çamının toprakla buluşması sağlanacak. Temelleri 1966 yılında atılan, güven dolu bir ortaklığın yarattığı, üstün bir başarı simgesi olan Trakya Birlik 50’inci yılına sizlerden aldığı güç ile sektöründe öncü, benzerleri arasında 1’inci olmanın sevincini ve haklı gururunu yaşamaktadır. 50’inci yılını büyük bir coşku ile kutlayan birliğimiz 50’inci yıl anısına 50 bin ortağımız ile 50 bin fıstık çamı dikiyoruz ve 50 bin fidanlık bir hatıra ormanı oluşturuyoruz. Başkan Vekilimiz Cemal Vural, Yönetim Kurulu Üyelerimiz Hasan Özgören, Osman Dal, Mustafa Buyur,  Recep Kayabaş ve Kooperatif Müdürü Nigar Gülsün ile birlikte köy köy, ev ev gezerek tüm ortaklarımıza fidanlarımızı ve kurumumuza verdikleri desteklerinden dolayı teşekkür mektuplarımızı kendilerine ulaştırıyoruz. Kooperatifimizin hizmet verdiği Alpullu, Büyükmandıra ve Karahalil Beldeleri ile Çavuşköy, Karabayır, Nacak, Taşköprü, Kumrular, Katranca, Karacaoğlan, Kuzuçardağı, Taşağıl, Demirkapı, Çengerli, Nadırlı, Osmaniye, Terzili, Yenimahalle, Kadıköy, Oruçlu, Sinanlı, Ertuğral, Erikleryurdu, Minnetler, Yeniköy, Ağayeri, Çiğdemli, Müsellim, Hazinedar, Düğüncülü, Mutlu, Kuleli, Karamesutlu, Sofuhalil, Pancarköy ve Babaeski Merkez olmak üzere toplam 36 bölgede hizmet vermekteyiz.  Birlikten kuvvet doğar diyerek daha nice 50. Yıllar yaşamak dileklerimizi de üyelerimize aktarıyoruz. Memnuniyeti, sevinci, hatırlamanın verdiği mutluluğu gözlerinden okunan ortaklarımız kampanyanın çok güzel olduğunu, ağacı sevdiklerini sevinerek bizlere aktardılar. Bu duygu ve düşünceler ile Birliğimizin 50. Yılını kutlarken, başta siz değerli ortaklarımız olmak üzere bugünlere ulaşmamızda emeği geçen herkese teşekkür ediyor ve aramızdan ayrılanlarımızı da saygı ve rahmetle yâd ediyoruz” dedi.

Trakya Birlik Tarihi

1966 yılında Babaeski, Edirne ve Lüleburgaz Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri`nin biraraya gelerek kurdukları Trakya Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri Birliği kısa adı ile Trakya Birlik olarak tanınmaktadır.

Kuruluş yıllarından günümüze kadar hızlı ve istikrarlı bir gelişme gösteren Trakya Birlik`in kuruluşunda 3 olan Kooperatif sayısı bugün Marmara, Ege ve İç Anadolu Bölgelerinde faaliyetlerini sürdürmekte olan 48 Kooperatife yükselmiştir. Yine kuruluşta 2.103 olan ortak sayısı ise günümüzde 59.000`e çıkmıştır.

Trakya Birlik ülkemizde üretilen ayçiçeğinin yılda ortalama % 30 – % 50 sini mübayaa etmektedir.

Kuruluş yıllarında ortaklarından ve ayçiçeği üreticilerinden aldığı ürünleri depolayıp, uygun fiyat bulduğunda satan böylece, "Ortak ürünlerini değerlendiren, ayrıca üreticinin tohum, gübre, zirai araç-gereç, gibi ihtiyaçlarını karşılayan" Trakya Birlik, 1976 yılında Karacabey Yağ Fabrikasını satın alması, 1982 yılından itibaren Entegre Tesislerin kademeli olarak üretime geçmesi ile birlikte, rafine yağ, margarin ve fenni yem üretimine başlamış ve yeni amaçlarını: "Üretici ve Tüketici aleyhine fiyat dalgalanmalarını önlemek, ürünleri mamul haline getirerek aracıları azaltmak suretiyle üreticinin kazancını arttırmak ve tüketiciye ekonomik hizmet vermek, piyasaya kaliteli ürün sunmak, iştiraki olan tohum şirketi vasıtası ile verimi yüksek tohum temin edip yağ oranındaki artışın sağlanması, ücretsiz hizmet veren toprak tahlil laboratuvarları yardımı ile gübre kullanılmasında denge ve tasarrufun sağlanması" olarak belirlemiştir.

 

Haber/Kaynak: Sınırkent