reklam
reklam
DOLAR 32,5038 % 0.08
EURO 34,7826 % -0.12
STERLIN 40,2943 % -1.04
FRANG 35,7169 % 0.28
ALTIN 2.499,53 % 0,61
BITCOIN 2.081.419 0.217

Uğur Mumcu Kırklareli’de Anılacak.

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :
Uğur Mumcu Kırklareli’de Anılacak.
reklam

Kırklareli Belediyesi kültür ve sanat etkinliklerine hız kesmeden devam ediyor. Çok sayıda tiyatro oyunu ve söyleşi programını Kırklarelili vatandaşlara ücretsiz olarak sunan Kırklareli Belediyesi son olarak Uğur Mumcu Anma Etkinliği yapılacağını duyurdu.

24 Ocak 1993 tarihinde Ankara’da bulunan evinin önünde arabasına konulan bombanın patlaması sonucunda suikasta kurban giderek aramızdan ayrılan Uğur Mumcu, vefatının 24’üncü yıl dönümünde Kırklareli Belediyesi tarafından düzenlenecek olan anma etkinliğinde yâd edilecek. 24 Ocak Salı günü Rektörlük Kültür Merkezi’nde düzenlenecek olan anma etkinliği saat 19:30’da başlayacak. Etkinlik dahilinde Altan Öymen ve Miyase İlknur anma etkinliğine katılan vatandaşlarla söyleşi yapacak. Türkiye’nin sevilen müzik grubu “Moğollar” da düzenlenen anma etkinliğinde Kırklarelili vatandaşlar için sevilen şarkılarını seslendirecek.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu “Araştırmacı gazeteci Uğur Mumcu’yu vefatının 24’üncü yılında düzenlediğimiz anma etkinliğinde yâd edeceğiz. Uğur Mumcu cinayetini azmettirenlerin halen daha ortaya çıkartılamamış olmasını bir demokrasi ayıbı olarak kabul ediyoruz. Basın bir ülkenin hafızasıdır. Bu nedenle Türkiye’de halkın gerçekleri öğrenme hakkı için hizmet eden gazeteciler her zaman güç odakları tarafından hedef seçiliyor. Sözlü, yazılı, fiziksel saldırılarla gazeteciler baskı altında tutulmaya ve itibarsızlaştırılmaya çalışılıyor. Ülkemizde Uğur Mumcu gibi araştırmacı gazetecilere duyulan ihtiyacın ne kadar arttığını bir kez daha hatırlıyoruz. Bu vesileyle 24 Ocak tarihinde gerçekleştireceğimiz anma etkinliğine vatandaşlarımızı davet ediyoruz” dedi. 

 

Haber/Kaynak: Sınırkent