reklam
reklam
DOLAR 33,0018 % 0.31
EURO 35,4560 % 0.23
STERLIN 41,9229 % 0.32
FRANG 36,9437 % 0.26
ALTIN 2.475,52 % 0,24
BITCOIN 60.893,99 -2.011

Vali Akbıyık Milas’ın antik kentlerinde incelemelerde bulundu

Yayınlanma Tarihi :
Vali Akbıyık Milas’ın antik kentlerinde incelemelerde bulundu
reklam

Muğla Valisi İdris Akbıyık, Milas’ta İasos ve Mylasa Antik kenti, Halikarnas Mozolesi ve Milas Halı Müzesinde incelemelerde bulundu.
Vali İdris Akbıyık, ilk olarak Kıyıkışlacık Mahallesinde vatandaşlar ve esnafla bir araya gelerek, mahallenin ve vatandaşların talep ve önerilerini dinledi. Vali Akbıyık Kıyıkışlacık Mahallesi sınırları içerisinde bulunan İasos Antik Kent’i kentinde incelemelerde bulunurken kentin 6 bin yılık geçmişe sahip ve antik dönemde Karya Bölgesi’nde Avrupa’ya açılan kapısı olduğu ve birçok medeniyetin izlerinin bir arada görülebildiği ifade edildi.
Vali Akbıyık, yine Milas’ta yer alan Antik Mylasa kentine egemen bir noktada ve yerleşmenin her yerinden görülebilen bir konumda inşa edilen, Arkeoloji dünyasında yüzyılın keşfi olarak gösterilen, 2012 yılında UNESCO Dünya mirası geçici listesine eklenen Karia Kralı Satrap Hekatomnos’un Anıt Mezarını ziyaret etti. Ziyarette Antik dünyanın en önemli mezar anıtlarından olan yapı, günümüze ‘Mozole’ kavramını taşıyan ve dünyanın yedi harikasından birisi olan Halikarnas Mozolesi’nin atası olarak kabul edildiği ifade edildi.
Dünyaca ünlü Milas kilimi ve halılarının üretim süreçlerinin, özelliklerinin ve eserlerinin sergilendiği Milas Halı Müzesini de ziyaret eden Vali İdris Akbıyık ve eşi Sevim Akbıyık Milas Müze Müdürü Ali Yalçın’dan bilgi aldı.
İHA

Haber/Kaynak: Sınırkent