reklam
reklam
DOLAR 32,1922 % 0.09
EURO 35,0015 % -0.03
STERLIN 40,9634 % 0.01
FRANG 35,3140 % 0.05
ALTIN 2.498,38 % -0,19
BITCOIN 69.725,25 -1.685

Vekil Gündoğdu Varlık Fonu Hakkında Konuştu.

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :
Vekil Gündoğdu Varlık Fonu Hakkında Konuştu.
reklam

Cumhuriyet Halk Partisi Kırklareli Milletvekili ve TBMM Çevre Komisyonu Üyesi Vecdi Gündoğdu, son zamanlarda gündemi meşgul eden varlık fonu hakkında basın açıklaması metni yayınladı.

Vekil Gündoğdu tarafından yapılan yazılı basın açıklamasında “AKP iktidarlarının 15 yıldır uyguladığı ekonomik politikalar; çalışanı, esnafı, köylüyü, sanayiciyi ve emeklileri fakirleştirmeye devam etmektedir.

Üretime ve üretene destek, üreteni koruma ve kollama politikalarının terk edildiği tüketimin özendirildiği ve kontrolsüz bir şekilde borçlanarak sözde büyüme politikalarının tercih edilmesi ekonomiyi içinden çıkılmaz bir noktaya sürüklemektedir.

Son olarak hükümetin uygulamaya koyduğu Varlık Fonu iktidarın tam bir çaresizlik içinde son çırpınışlarını göstermektedir.Varlık Fonu ile hazinenin varlıkları fona devredilerek adeta  paralel bir hazine oluşturulmaktadır.

Varlık Fonu ile 80 milyonun vergileriyle kurulup, geliştirilen sayısız kamu değeri yöneticilerini sarayın atadığı bir şirkete devredilmektedir. Halkın malı, ülkenin geliri bütçeden çıkartılıyor ve sarayın şirketine devredilmektedir.

Şirket, kamu kurumlarını ipotek edebilecek,  ipotek ettiği kamu kurumları üzerinden borçlanmaya başlayacak, çocuklarımızın ülkemizin geleceği olan kamu kaynaklarımız şirket aracılığıyla ipotek edilerek ülkenin yeniden borç batağına sürüklenmesi sağlanacaktır.

Böylece devletin, 80 milyon vatandaşın ortak kaynağını sorgusuz sualsiz, denetimsiz, kontrolsüz şekilde ipotek ettirilebilecek, yandaşlara, batık projelere, geleceği olmayan yerlere harcayıp, ülke kaynakları yok edilecektir.

AKP Hükümeti bize atamızdan, dedemizden kalan varlıkları rehin verip, borç almak ve referanduma kadar ekonomideki dalgalanmaların üzerini örtmek için kurduğu Varlık Fonu ile kaynak sıkıntısı çeken bir hayırsız mirasyedi haline gelmiştir.

Dünyada benzer fonlar,ülkelerin Merkez Bankalarında biriken döviz ve altın rezervlerinden oluşurken, ulusal varlık fonları cari işlem fazlası olan ülkelerin ihtiyaçları ötesindeki rezerv birikimlerini karlı bir şekilde değerlendirmek için kurulurlar.

Bizde ise ne yazıkki borç batağı içinde çırpınan iktidarın daha fazla borçlanmak için ülke değerlerini denetimden kaçırıp, yok pahasına peşkeş çekmek için yeni bir yol arayışından başka bir yol değildir.

80 milyonun, çocuklarımızın geleceği olan değerlerimizi, varlıklarımızı, birikimlerimizi denetimsiz bir şekilde yok pahasına ipotek ettirilmesine, satılmasına, peşkeş çekilmesine HAYIR DİYORUZ” denildi. 

 

Haber/Kaynak: Sınırkent