reklam
reklam
DOLAR 32,3346 % 0.06
EURO 34,4978 % -0.58
STERLIN 40,4007 % -0.48
FRANG 35,4512 % -0.18
ALTIN 2.488,60 % 1,12
BITCOIN 2.352.295 1.683

Vekil Gündoğdu “Yer Altı Kaynakları Alarm Veriyor!”

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :
Vekil Gündoğdu “Yer Altı Kaynakları Alarm Veriyor!”
reklam

Cumhuriyet Halk Partisi Kırklareli Milletvekili ve TBMM Çevre Komisyonu Üyesi Vecdi Gündoğdu, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu tarafından cevaplanması istemiyle yazılı bir soru önergesi verdi.

Vekil Gündoğdu tarafından hazırlanan soru önergesinde “Yeryüzünde her geçen gün hızla azalan su kaynakları insanlığın geleceği için yaşamsal önem taşımaktadır.

Dünyada olduğu gibi ülkemizde ve yaşadığımız bölgede su kaynaklarını korumak kollamak ve kaynakların geliştirilmesi yaşam için vazgeçilmezdir.

Ülkemizin dört bir köşesinde plansız sanayileşme, sanayi bölgelerinin seçimindeki hatalar, sanayi tesislerinin acımasız rant kavgası çevresel sorunları yoğunlaştırmış, yani temiz hava, temiz su ve temiz toprağımız tehdit altına girmiştir. Su kaynakları azalmakta, içme ve kullanma su kaynakları ise süratle kirlenmekte ve temiz suya ulaşım daha zor hatta imkânsız hale gelmektedir.

Kırklareli ilimiz sınırlarında su kaynaklarındaki azalma, temiz içme ve kullanma suyuna ulaşmadaki güçlükler bölge halkının ciddi sorunlar yaşamasına neden olmaktadır.

Bu doğrultuda;

1-Kırklareli merkez, ilçeler ve köylerimizde; Sağlık Bakanlığının İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmeliğine göre kimyasal ve mikrobiyolojik parametre değerlerinin aşıldığı tespit edilen içme ve kullanma suları var mıdır, var ise bu sular kullanılmakta mıdır, kullanılmakta ise vatandaşlarımızın yaşamını tehdit eden kirli suların kullanılmasından doğabilecek yaşamsal tahribatların sorumlusu kim veya kimler olacaktır?

2-Kırklareli ilimize bağlı Merkez Kapaklı, Koruköy, Dereköy, Koyunbaba, Pınarhisar İlçesi Kaynarca, Poyralı, ve Vize ilçesi Pazarlı, Soğucak ve Akpınarköyleri bölgelerinde ki yeraltı su seviyelerinin  son 10 yıldaki değerleri tespit edilmiş midir, edildi ise sonuçları yıl, yıl nedir, tespit edilmedi ise Kırklareli ilimizde ve anılan bölgelere en yakın hangi bölgede yeraltı su seviyeleri tespit edilmiştir ve son 10 yıllık sonuçları nelerdir?” ifadeleri kullanıldı. 

 

Haber/Kaynak: Sınırkent