reklam
reklam
DOLAR 32,2399 % 0.06
EURO 34,9889 % 0.41
STERLIN 41,1027 % 0.17
FRANG 35,6226 % 0.95
ALTIN 2.431,26 % 0,40
BITCOIN 68.124,01 0.547

Vekil Kayan “Cumhuriyet; Fazilettir!”

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :
Vekil Kayan “Cumhuriyet; Fazilettir!”
reklam

Cumhuriyet Halk Partisi Kırklareli Milletvekili Türabi Kayan geçtiğimiz gün Kıyıköy’de vatandaşlarla bir araya gelerek Türkiye gündemi ve başkanlık sistemi hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Kıyıköy’de bulunan kahvehanede vatandaşlarla bir araya gelen Vekil Kayan “Hayır çıkarsa kaos olur, Hayırcılar teröristlerle aynı cephede’ gibi açıklamalar gerçekten çok üzücü. ‘Hayır’ çıkarsa toplumda kaos olur, iç savaş çıkar diye dillendirmek asla doğru değil. Korku üzerine siyaset kurmamak gerekiyor. Bizler her zaman birbirimizin yüzüne bakacağız. Evet’te çıksa, Hayır da çıksa başımızın üstünde yeri var, hiçbir sonuç kardeşliğimizi bozmamalıdır, bozamaz. Sadece Adalet ve Kalkınma Partisi değil, aynı zamanda Milliyetçi Hareket Partisi yöneticilerinin de aynı söylemlerde bulunması gerçekten çok üzücü. İster ‘Evet’ ister ’Hayır’ hangi görüşü savunuyorsa savunsun, herkesin yapması gereken kimseyi karalamadan, incitmeden, hak etmediği sıfatları yakıştırmadan kampanyasını yürütmektir. Dernekleri geziyorum, hemşehri derneklerini, odaları.. Kimisi ‘Evet’ e daha yatkın, kimisi ‘Hayır’a daha yatkın ama önemli değil. Hepsi bizim hemşehrimiz, hepsi bizim yurttaşımız.. Bizim birinci amacımız görüşlerimizi herkese ulaştırmak. Sonrası halkımızın takdiridir. ’Evet’ de çıksa, ’Hayır’ da çıksa millet iradesinin kararı olacaktır. Ama biz Hayır’ın daha hayırlı bir sonuç çıkaracağına inanıyoruz. ‘Hayır’ çıktığında ortalık karışmayacak, tam tersine Türkiye’de herkes aynı şekilde yaşamaya devam edecek ama herkes yerini, yetkisini bilecek. ‘Hayır’ın böyle bir Hayırlı sonucu olacak. Güzel bir sürecin başlangıcı olacak. Bizler Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun da dediği gibi kutuplaşmadan uzak, olumlu ve güler yüzlü bir kampanya ile Hayır’ı anlatmaya devam edeceğiz. AKP Yönetimi ve AKP’nin temsilcileri, rejimle olan hesaplaşmalarını bir türlü bitirmemektedir. Abdülhamid ve dönemine yönelik bitmez tükenmez övgü; nasıl bir rejim istediklerinin en açık ifadesidir.
Bu referandum, demokratik kurumları ortadan kaldırmak isteyenler ile cumhuriyete ve demokratik kurum ve geleneklere sahip çıkacak olanlar arasında geçecektir. TBMM Başkanı, tavrını Abdülhamit karanlığında yana koymuştur. Türkiye Cumhuriyeti’nin yurttaşları, cumhuriyete ve demokrasiye sahip çıkacak; tek adam rejimini reddedecektir. Halkımıza Abdülhamit’i övenler ve tek adam rejimine boyun eğerek teslim olmamızı isteyenler; 16 Nisan’da hayal kırıklığına uğrayacaktır. Işıltılı, parlak, yeni olan ve gelecek vadeden Cumhuriyettir… Cumhuriyet fazilettir” dedi. 

 

Haber/Kaynak: Sınırkent