reklam
reklam
DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Emekli-Sen “Sıkıntılar Devam Edecek”

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :
Emekli-Sen “Sıkıntılar Devam Edecek”
reklam

Emekli ve memura yapılan zam ve promosyonlar hakkında geçtiğimiz gün basın açıklaması düzenleyen DİSK Emekli-Sen Lüleburgaz Şubesi, emeklilerin 2017 yılında da sıkıntı çekeceğini söyledi.

Lüleburgaz Şube Başkanı Kemal Andoğlu açıklamasında “Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Tüketici Fiyatları Endeksi'nin (TÜFE) 2016 yılında yüzde 8.53 arttığını açıkladı. Yıllık enflasyon milyonlarca emekli ve memuru yakından ilgilendiriyor. 2016'nın ikinci yarısında enflasyonun yüzde 5'i aşması durumunda emekliler enflasyon farkı alacaktı. Ancak ikinci yarıda enflasyondaki artış yüzde 4.73 seviyesinde açıklandı. Enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla birlikte, SSK ve Bağ-Kur ve Memur emeklisinin beklediği zam oranları da belli oldu. 2016 yılı Temmuz-Aralık döneminde Tüketici Fiyat Endeksine göre belirlenen zam oranı 4,73 olarak hesaplandı. Aralık ayında enflasyon bir önceki aya göre yüzde 1,64 açıklandı. Bu durumda 6 aylık enflasyon yüzde 5'i aşmadığı için memurlar enflasyon zammı alamayacak. Yani  memur ve emeklileri yüzde  3 zam alabilecekler. Bir kez daha aynı bahaneye sığınan hükümet, 2017 yılının ilk altı ayı için, Emekli Sandığı Emeklilerinin aylıklarını yandaş Konfederasyonla yaptığı sözde Toplu Sözleşmeye göre yüzde 3, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin aylıklarını ise 5510 sayılı SSGSS kanunun 55. maddesindeki düzenlemeye uygun olarak, TÜİK tarafından, son altı aylık dönem için açıklanan, yüzde 4.73 oranındaki sözde TÜFE artış oranı kadar artırdı. 4,73’lük zammın anlamı, aylık bin TL aylık alan bir emeklinin  aylığında 47,30 TL’lik bir artış olması demektir. Bu da iğneden ipliğe, tekel ürünlerinden otoyol ve köprü geçiş ücretlerine, akaryakıttan doğalgaza, yiyecekten giyeceğe, son olarak da hastaneler ve sağlık hizmetlerine yapılan zamlar henüz daha hayatımıza yansımadı. Yansımaya başladığında  ise yaşanacak olumsuz etki, ilk etapta emeklilerimiz ve dar gelirli vatandaşlarımız, sonrasında da tüm halkımız üzerinde etkisini gösterecektir. Reform dedikleri, sağlık hizmetlerini paralı hale getirip, devleti sağlık hizmetinden çekerek özel sağlık sisteminin önünü açmanın yanı sıra, kamu emeklilik sistemini tasfiye ederek, özel bireysel emeklilik sistemini Türkiye’ye yerleştirmekti. Bu yetersiz maaş artışlarıyla, hükümet bir kez daha ömrümüzün en güzel yıllarında bu ülkeye verdiğimiz  emeğimizi yok sayarak, 11 milyon emekliyi sefalete sürüklemekte kararlı olduğunu göstermiş oldu. İktidarın amacı, sefalete sürüklediği çalışanlar ve emeklileri Özel Bireysel Emeklilik Sistemine girmeye zorlamak ve kendisini bu ülkenin başına getirmiş olan, yerli ve yabancı sermayeye kaynak aktarmaktır. Çünkü Türkiye 76 milyon nüfusuyla, özel bireysel emekliliğe yatırım yapan sermayenin iştahını kabartmaktadır’ diye konuştu.

Andoğlu; ‘2007/21 sayılı Başbakanlık genelgesi gereğince, Kamu Kurumları, çalışanlarının maaş ödemeleri için ihale açıp, çalışanlarına 3 yıllığına 1600 TL promosyon  verilmesini  sağlarken, pazarlık yapmanızı fırsat bilen bankaların, emeklilere 3 yıl için aldıkları maaş rakamına göre 300, 375 ve 450 TL promosyon vermeyi kabul etmeleri hakkaniyetli mi? Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanı veya Başbakanı, bütün bu sorularımıza cevap vermeye çağırıyoruz. Bütün bu nedenlerle, yıllardır bilimsellikten uzak  enflasyon artış oranı açıklamak suretiyle, milyonlarca emekli ile dul ve yetimi mağdur eden TÜİK’i protesto ediyor ve bilimsel gerçekleri açıklamaya davet ediyoruz. Ayrıca hükümeti de emeklinin sesine kulak vermeye,2000 yılı sonrası emekli olanlara da intibak yasası çıkartılmasını, yaşa takılanların mağduriyetinin giderilmesini, banka promosyonlarının kanunun çıktığı 2007 yılından itibaren hakkıyla ve farkıyla birlikte emekliye  verilmesini, dini bayramlarda  birer maaş ikramiye verilmesini talep ediyoruz, taleplerimizde ısrarcıyız. Tüm emeklilerimizi DİSK Emekli-Sen Lüleburgaz  şubemizde (Tüm Emekliler Sendikası) örgütlenmeye davet ediyoruz” dedi. 

 

Haber/Kaynak: Sınırkent

YORUM YAP

reklam

DÖVİZ KURLARI

 • Dolar DOLAR
  ALIŞ SATIŞ FARK
 • Euro EURO
  ALIŞ SATIŞ FARK
 • Sterlin İNG. STERLİNİ
  ALIŞ SATIŞ FARK
 • Frang İSV. FRANGI
  ALIŞ SATIŞ FARK
 • Kanada Doları KAN. DOLARI
  ALIŞ SATIŞ FARK
 • Çeyrek Altın ÇEYREK ALTIN
  ALIŞ SATIŞ FARK
 • Gram Altın GRAM ALTIN
  ALIŞ SATIŞ FARK
 • Bitcoin BITCOIN
  FİYAT DEĞİŞİM
reklam

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

 • Satış
  Alış