reklam
reklam
DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
Sevda ERGÜN TÜM YAZILARI

Tütün Kullanımının Zararları Anlatıldı

Yayınlanma Tarihi :
Tütün Kullanımının Zararları Anlatıldı
reklam

Kırklareli İl Sağlık Müdürlüğü, Sigarayı Bırakma Günü dolayısıyla tütün ürünlerinin zararlarına dikkat çekti.

Kırklareli İl Sağlık Müdürlüğü, 9 Şubat Sigarayı Bırakma Günü’nde önemli açıklamalarda bulundu. Yapılan açıklamada, tütün kullanımının dünya genelinde önlenebilir hastalık ve ölüm sebepleri arasında ilk sıralarda yer aldığı vurgulandı. Dünya Sağlık Örgütü tarafından dünyanın karşılaştığı en büyük halk sağlığı tehditlerinden biri olarak tanımlandığına dikkat çekildi.

Sigara içmeyenlerin dahi sigara dumanının zararlı etkilerinden etkilendiğine vurgu yapılarak şu ifadelere yer verildi; “Tütün kullanımı, önlenebilir hastalık ve ölüm sebepleri arasında ilk sıralarda yer almakta olup Dünya Sağlık Örgütü tarafından dünyanın şimdiye kadar karşılaştığı en büyük halk sağlığı tehditlerinden biri olarak tanımlanmaktadır. Dünyada büyük bir sorun olarak tanımlanan tütün kullanımına yönelik olarak ülkemizde de kapsamlı çalışmalar yürütülmektedir. Bu çerçevede her yıl 9 Şubat tarihi tütün kullanımı ve zararları konusunda farkındalık oluşturmak, tütün ürünü kullananlara bırakmaları yönünde bilinç kazandırmak ve tütünle mücadele çalışmalarına dikkat çekebilmek amacıyla ülkemizde 9 Şubat Sigarayı Bırakma Günü olarak çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır.

Dünyada her yıl tütün kullanımının yol açtığı sağlık sorunları nedeniyle milyonlarca kişi yaşamını yitirmektedir. Kendisi sigara içmediği halde başkalarının içtiği sigaraların zararlı etkilerinden dolayı her yıl binlerce kişi hayatını kaybetmekte olup bu durumdan kaynaklanan ölümler, trafik kazaları ve uyuşturucu madde kullanımına bağlı ölümlerden çok daha fazladır. Tütün dumanında formaldehit, siyanür, amonyak, karbon monoksit, naftalin, kadmiyum gibi 4000’ den fazla kimyasal madde vardır. Bu maddelerin 70’ den fazlası kansere neden olmaktadır. Bu kimyasal maddeler tütün dumanında oldukça fazla miktarda bulunmaktadır.

Sigara sadece içene değil, çevresindekilere de zarar vermektedir. Dumanı ile etrafa yayılan zararlı maddeler sadece nefesle değil, cilt üzerinden de emilerek vücuda zarar verebilir. Kana rahatlıkla karışarak vücudun bütün organlarını olumsuz etkiler. Nargile de sigara gibi bağımlılık yapıcı etkiye sahiptir ve sağlığa zararlıdır!

Nargile kullanıcıları, nargileyi sigaradan farklı “zararsız” bir ürün olarak algılasa da birçok bilimsel araştırma nargilenin sanıldığı kadar masum bir ürün olmadığını ortaya koymuştur. Nargile; kalp ve damar hastalıkları, solunum yetersizliği, akciğer kanseri, diş eti hastalıkları, mesane kanseri, bronşit, yemek borusu kanseri, depresyon, yüksek tansiyon, Parkinson hastalığı, ülser, ağız kanseri, akciğer rahatsızlığı, enfeksiyon ve kısırlık gibi pek çok hastalığa yol açmaktadır. İçerisindeki ağır metaller sebebiyle bir nargilenin ortalama 4-5 paket sigarayla aynı oranda zehirlenmeye sebep olduğu tespit edilmiştir. Ortak kullanıldığı zaman tüberküloz, hepatit C, uçuk gibi bulaşıcı enfeksiyonlara neden olmaktadır.”

Haber: Sevda Ergün

 

Haber/Kaynak: Sevda ERGÜN