reklam
reklam
DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Vekil Vecdi “İşletmelerin Sorunları Nasıl Çözülecek?”

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :
Vekil Vecdi “İşletmelerin Sorunları Nasıl Çözülecek?”
reklam

CHP Kırklareli Milletvekili Vecdi Gündoğdu Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü tarafından cevaplanması istemiyle yazılı bir soru önergesi verdi.

Vekil Vecdi Gündoğdu tarafından verilen soru önergesindeÜlkemizde artan terör olayları ve ekonomik istikrarsızlıklar Küçük ve Orta Ölçekli işletmelerimizi ciddi sıkıntılara sürüklemektedir.İşletmelerimiz bugüne kadar ödeyemeyeceği vergi ve SGK yükü altında ezilmiş, borçlarını yapılandırmış, üretimi ve istihdamı azaltmak zorunda kalmıştır.

Ülkemizde işsizlik %11,3’e ulaşmış, 6 milyon kişi umutsuz, işsiz ve gelecek kaygısı yaşamaktadır.OHAL ile birlikte Türk lirası %13-15 düzeyinde değer kaybetmiş,OHAL’in uzatılması risk yaratmış, ekonomik öngörülebilirliği yok ederek ekonomimizi içinden çıkılamaz hale getirmiştir.

TÜİK'in gelir yaşam koşulları endeksine göre Avrupa Birliği standartlarına göre ülkemizde yoksul sayısı 16,7 milyon kişiye ulaşmıştır.

Tüm bu karanlık tablo içerisinde işletmelerimize bir can suyu, küçük bir destek olabileceği düşünülen KOSGEB’in50 bin liralık “Sıfır Faizli İşletme Kredisi Faiz Desteği”tam bir hayal kırıklığı yaşatmıştır.

244 bin 980 başvuru, yani ihtiyaç sahibi işletme bulunurken sadece 15 bin işletmenin kredisinin onaylanması ve onaylanan işletmelerden bir kısmının da bankalardan olumsuz yanıt alması ihtiyaç sahibi işletmelerimiz için tam bir yıkım olmuştur. 

Bu doğrultuda;

1-KOSGEB’in50 bin liralık "Sıfır Faizli İşletme Kredisi Faiz Desteği ”ne başvurup kredisi onaylanarak,bankalardan kredisini çeken işletme sayısının illerimize göre dağılımı nedir, bunlar hangi kriterlere göre belirlenmiştir,illere görekredi müracaatında bulunanişletme sayısının, kredisini çeken işletme sayısına olan oranı nedir?

2-50 bin liralık "Sıfır Faizli İşletme Kredisi Faiz Desteği”için TÜİK verilerine göre belirlenen Kırklareli ve tüm illerimizin kotaları ne kadardır, illerimizin kota miktarlarının belirlenmesindekikriterler nelerdir?

3-Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre belirlenen il kotaları doğrultusunda işletmelerin; yıllık iş birimi sayısı, net satış hasılatı, üretime ve istihdama katkı sağlayan mikro işletmelere desteklerde öncelik verileceği belirtilmesine rağmen destek programından başvurup yararlanma hakkını elde edemeyen işletmelerin sorunları nasıl çözülecektir?” ifadeleri kullanıldı.

 

 

Haber/Kaynak: Sınırkent